Ulaştırma alanında düzenlemeler içeren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile bazı kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi meclis genel kurulunda görüşülerek kabul edildi. Görüşmeler sırasında kürsüye çıkan CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, “Önümüzdeki teklif, ‘biz yaptık oldu’ ya da ‘biz yaparız kanun, mevzuat sonradan gelir’ zihniyetinin açık bir örneğidir” dedi. 

‘ADETA BOŞ BİR HEYBE’

“Bu uygulamaların en can alıcı tarafı, tarım alanları ve ormanlarımızın rant düzenine kurban edilmesidir” diyen Çorabatır, “Bir diğer önemli husus da teklifte yer alan Karayolları ve Demiryolları için yük aktarma merkezleridir. Getirilen düzenlemede hiçbir tanım yapılmadığı gibi bu kavramın içinin nasıl doldurulacağına ilişkin yetki tümüyle İdareye bırakılmıştır. Adeta boş bir heybe! İçini istedikleri şekilde doldurabilecekleri bir alan daha açılıyor” ifadelerini kullandı. 

YOĞUN TURİZM SEZONUNDA HAVA TRAFİĞİ BÜYÜK AKSAKLIKLARA SAHNE OLDU

Teklifteki DHMİ çalışanlarına yönelik maddi iyileştirmeleri ön gören maddeye dikkat çeken Çorabatır, “Teklifteki 26. madde DHMİ’de görev yapmakta olan başta hava trafik kontrolörleri olmak üzere bazı çalışanlarla ilgili maddi bir iyileştirme içeriyor. Bu maddedeki maddi iyileştirmenin kaynağı olarak ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Hava Seyrüsefer Emniyeti İçin Avrupa Teşkilatı (EUROCONTROL) gösteriliyordu. Yani maddi iyileştirmenin kaynağı da yurtdışı bir kuruluş ve bütçeye ek bir yükü olmayacaktı. Biz de CHP olarak bu kapsama giren çalışanlar için söz konusu iyileştirmeyi desteklediğimizi, çalışanların hak ettikleri ücreti alabilmelerinin yanında olduğumuzu, ancak hakkaniyetli bir düzenleme yapılmasını arzu ettiğimizi özellikle belirttik. Fakat iktidar böyle bir düzenleme yapmak yerine maddeyi tekliften geri çekmeyi tercih etti. Sonrasında ne oldu? Hepinizin malumu yoğun turizm mevsiminde olmamıza rağmen emeğinin hakkını alamayan hava trafik kontrolörlerinin ve DHMİ çalışanlarının inisiyatif almayı reddetmesiyle hava trafiğinde ciddi aksaklıklar oluştu” şeklinde konuştu.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER