ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Açlık ve yoksulluk sınırı arasındaki uçuruma dikkat çeken Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu Cengiz Kul, “Açlık sınırı 20 bin liraya, yoksulluk sınırı ise 60 bin liraya kadar çıktı. Asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğu bu dönemde vatandaşların barınma sorununu da katlanarak artmıştır. Yüksek kiralar nedeniyle on binlerce insanın evlerinden çıkarılmak zorunda kalındığı bu dönemde acilen gerekli düzenlemelerinde yapılması şarttır” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ SEFALETE MAHKÛM

Kiracılar Dayanışması Platformu kurucusu Cengiz Kul, iktidarın yaşanan sorunlara karşı kayıtsız kaldığını ve asgari ücretle kiraların ödenemeyecek duruma geldiğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı, bakanlar ve vekillerin vatandaşın yüksek enflasyon ve pahalılıkla dalga geçercesine açıklamalarda bulunuyor. Bu sistem zengini daha çok zengin yaparken dar gelirlileri ise adeta açlığa ve sefalete mahkûm etmiştir. Bizler, kiralara düzenleme beklerken yüzde 25 sınırlaması geldi. Bu sorunu çözmediği gibi her geçen gün daha da derinleşmesine neden olmuştur. Şu anda asgari ücretle geçinmeye çalışanlar açlık ve sefalete terk edilmiş durumdalardır” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 31 At 11.58.43

Konutta yaşanan sorunlara karşı hazırladıkları çözüm önerilerinin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Kul, “TBMM’de milletvekillerine sunduğumuz, bizim bizzat hazırladığımız öneriler var. Artık tüm vekillerin vicdanına kaldık. Bu sorun ev sahibinin ve kiracının insaniyetine bırakılmayacak kadar hassas bir konu. Bu durum aynı zamanda toplumunda dinamiklerini bozarak daha önce görmediğimiz kadar kiracı, ev sahipleri kavgalarına da şahit olduk. Bu yalnızca kira meselesi değil aynı zamanda toplumsal bir sorun olduğu da artık açıktır. Bu nedenle tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz ve ar

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ