ANTALYA, tarihi yapısı ve birbirinden eşsiz plajlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi konumunda. Türkiye’nin önemli turizm şehirlerinden biri olan Antalya’da pek çok eşsiz doğal güzellik bulunmaktadır. Dünyanın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri olan Antalya, mağara oluşumu bakımından oldukça zengin bir il olup Türkiye’de turizme açık mağaraların önemli bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’da yaklaşık 500 kadar mağara tespit edilmiştir. Bunlardan yalnızca birkaç tanesi uluslararası öneme sahiptir. Antalya’yı bilenler, bir çırpıda pek çok mağara ismi sayabilir. Ancak daha az bilinen ama aynı öneme sahip birçok mağara da bulunmaktadır. Bu az bilinen mağaralardan biri de Cüceler Mağarası

foto 1-31

Cüceler Mağarası, Akdeniz’in karstik arazi yapısına sahip Antalya’nın turistlik ilçesi Alanya’ya bağlı Demirtaş sınırları içinde, Sapadere Kanyonu yolu üzerindedir. Damlataş oluşumlu bu doğa harikası mağara, Alanya şehir merkezine 18 km, Demirtaş’a 13 km uzaklıktadır.

foto 2-16

15 BİN YAŞINDA!
Dünyaca ünlü Damlataş Mağarası'na benzerliğiyle dikkat çeken Mağara, 2012 yılında ziyarete açıldı. 37.5 dönüm arazi içerisinde yer alan Cüceler Mağarası, içerisinde 7 renk tonundan oluşan çok sayıda 'sarkıt' ve 'dikit' bulunduruyor. Toplam 150 metre uzunluğunda olan mağara, 6 galeriden oluşuyor. Ayrıca mağaranın, 15 bin yaşında olduğu düşünülüyor.

Ancak mağara, doğal oluşumundan çok rivayetleri ile birlikte dikkat çekiyor. Mağara hakkında birçok rivayet olduğu biliniyor. Gelin şimdi beraber bu rivayetlerden ikisine bir göz atalım.

foto 3-12

VERGİ ÖDEMEMEK İÇİN KEÇİ VE KOYUNLARI SAKLAMIŞLAR
Mağaranın, Osmanlı döneminde çiftçiler tarafından da kullanıldığı biliniyor. Osmanlı İmparatorluğu'nda küçükbaş hayvanlar için 'Ağnam' adı altında vergi alınırmış. Bu vergiyi ödemek istemeyen çiftçiler, tahsildarlar geldiğinde keçi ve koyunlarını bu mağaraya saklarmış.

foto 5-1

İSMİNİ NEREDEN ALMIŞ?
1900'lü yıllarda Tırılar Köyü'nde Terziler diye bir sülale yaşarmış. Bu sülaleden bir cüce, ağabeyinin kendisini dövmesi üzerine evden kaçarak bu mağaraya saklanmış. Cücenin mağarada yaşadığını gören bir çoban ise durumu ailesine bildirmiş. Ailesi cüceyi alarak eve götürmüş ancak mağaranın adı da 'Cüceler Mağarası' olarak kalmış. HABER/BUSE ER