KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'nın ‘Kültür Yolu Festivali’ 10 şehirde yapıldı. 500'den fazla mekânda, 30 bine yakın sanatçının katılımıyla, 4 binden fazla etkinliğin planlandığı, 100 gün süren festival serisinde 11’inci ve son durak, Türkiye'nin turizm başkenti Antalya. Antalya Kültür Yolu Festivali 4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Festival kapsamında Antalya Kültür Sanat (AKS), ‘Eskizden Piksele Dijital Sanat Sergisi’ne ev sahipliği yapacak. Ücretsiz olan sergi 4-12 Kasım tarihlerinde 10.00-22.00 saatleri arasında sanatseverleri bekliyor.

sergi-2

GELENEKSEL VE MODERN SANATIN BİRLEŞİMİ

Sergi, geleneksel ve modern sanatın eşsiz bir birleşimini sunarak yeni medya, dijital sanatlar, biyo-sanat ve yapay zekâ gibi çağdaş konu başlıklarını zengin kültürel mirasımızla buluşturuyor. Bu özgün proje, geleneksel değerlerin ve çağın dijital teknolojileriyle nasıl sentezlendiğini keşfetmek isteyen sanatseverlere ilham veren bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda, kültür endüstrisinin modern sanat akımlarını nasıl benimsediğine ve dijital yeniliklerle nasıl harmanladığına dair bir pencere açıyor.

dijital

Bu özel sergi, Anadolu'nun zengin tarihî ve kültürel mirasını dijital sanatın yaratıcı gücüyle buluşturarak izleyicilere taze bir bakış açısı sunuyor. Geleneksel desenler, motifler ve hikâyeler, dijital sanatın sonsuz olanaklarıyla buluşuyor ve böylece geçmişten geleceğe köprüler kuruyor. Bu sentez, geleneksel mirası korumanın yanı sıra yeni nesilleri de sanatın büyülü dünyasıyla buluşturmanın eşsiz bir yolunu sunuyor. HABER/ÇİĞDEM KORKAN