ANTALYA Tabip Odası,  her ayın son Salı günü ‘Sinema Günleri’ etkinliği düzenliyor. Dün akşam gerçekleştirilen etkinlikte Asghar Farhadi’nin 2011 yapımı Oscar ödüllü Jodaeiye Nader az Simin (Bir Ayrılık) filminin gösterimi yapıldı. Film izlendikten sonra Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman, film hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Etkinliğe katılanlar filmi inceledi.

Fikm23422

SORULARIN YANITI ARANDI

Film sonrası her gösterim sonrası olduğu gibi Prof. Dr. Taha Karaman ile birlikte film hakkında söyleşi gerçekleştirildi. Seyirciyi sürekli ‘kim haklı, kim haksız?’, ‘kim dürüst, kim yalan söylüyor?’ gibi sorularla yüz yüze getirse de soruların yanıtsız bırakıldığı film izleyiciler tarafından tam puan aldı. Her ayın son Salı günü ‘Sinema Günleri’ etkinlikleri devam edecek.
 

‘BİR AYRILIK’ FİLM KONUSU

Geleneksel ve modern yaşama ve düşünme biçimleri arasındaki çatışmanın yanı sıra sınıf farklılıklarını da ele alan film, bir kadının eşinden boşanmak için dilekçe vermesinin ardından yaşanan olayları anlatıyor. Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile birlikte İran'ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin biten bir evliliği konu alan Bir Ayrılık filmi, 2012 yılında Oscar aldı. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü'yle onurlandırıldı. Filmin başrol oyuncuları Leila Hatami ve Peyman Moadi'nin yanı sıra diğer ekip oyuncuları da En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini paylaştı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER