ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Acil Servisi’nde görevli Dr. Gülizar Yıldırım’ın hasta yakını tarafından darp edilmesi üzerine Antalya Tabip Odası, hastanenin önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de katıldı. Açıklamayı topluluk adına Antalya Tabip Odası Başkanı Taha Karaman okudu.

saglikta-siddete-tepki_1059_dhaphoto5

‘EMEK BİZİM SÖZ BİZİM’

Basın açıklamasına geçmeden önce sağlıkta yaşanan şiddet nedeniyle kaybedilen sağlık çalışanları için saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşu sonrası basın açıklamasını okuyan Dr. Karaman “TTB ve tabip odaları olarak sağlıkta artan şiddetin de toplumda körüklenen şiddet dilinin de karşısındayız ve sağlıkta şiddetle etkin mücadele çağrımızı yineliyoruz. Birileri bizim sesimizi duymadığı gibi, duyulmasını engellemek için elinden geleni yapıyor ama dün olduğu gibi yarın da daha da güçlü bir şekilde ‘emek bizim, söz bizim’ demeye devam edeceğiz. Asla yaşamımıza kasteden bu çalışma koşullarına boyun eğmeyeceğiz, emeğimizin sömürülmesine, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz. Artık yeter” dedi.

saglikta-siddete-tepki_1059_dhaphoto3

‘SAĞLIKTA ŞİDDET POLİTİK TERCİHTİR’

Sağlıkta körüklenen şiddetin politik bir tercih olduğunun altını çizen Karaman, “Sağlıkta şiddetin nedeni; piyasalaştırılan sağlık hizmetleri üzerinden sürdürülen popülist politikalarla oy devşirme isteminin sonucu olarak hekimlerin, sağlık emekçilerinin her türlü haklarını hiçe saymak, hekimleri ve hekimliği değersizleştirmeyi tercih etmek ve bunu körükleyen söylemlerdir. ‘Hekim dövme özgürlüğü elde ettik’ dedirten, bunu ifade özgürlüğü kabul ettiren zihniyettir, sağlıkta şiddetin nedeni. Caydırıcı ve önleyici önlemleri almayarak yaşanan şiddetlere karşı sadece tweet atmaktır; Sağlık Bakanı, kamu otoritesi olarak meslektaşının, sağlık çalışanlarının yanında olmamaktır. Giderlerse gitsinler demektir.  Popülist yaklaşımlar için mesleki özerkliğimizin gaspıdır, uygulanan mobingdir. Kışkırtılmış sağlık hizmeti tüketimi ile sağlık hizmetlerinin 3-5 dakikaya sıkıştırılması, sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe yetersizlikleri nedeniyle ertelenen ameliyatlar, bulunamayan ilaçlardır. Yaşanan ekonomik krizler nedeniyle derinleşen yoksulluk, hayat pahalılığıdır sağlıkta şiddetin nedenleri. Şiddetin önlenmesi için olan önerilerimizi göz ardı etmektir” ifadelerini kullandı.

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ’

Yaşamı önceleyen bir mesleğin üyeleri olduklarını söyleyen Karaman, “Ülkemizde her geçen gün artarak devam eden toplumsal şiddet ikliminin yansıması olan sağlık hizmetlerindeki kışkırtılmış şiddete karşı mücadelemiz her yönüyle devam edecektir. Yaşamımıza kast eden bu çalışma koşullarını kabul etmiyoruz. Yaşanan şiddet nedeniyle Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi hekimlerinin başlattıkları hizmet sunmama eylemlerini destekliyoruz, tüm meslektaşlarımızı bu eyleme destek olmaya çağırıyoruz. Konuyla ilgili olarak sürdürülen yasal süreçte de meslektaşımızın yanındayız, sürecin takipçisiyiz” diye açıklama yaptı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN