ANTALYA Eczacı Odası, yarın saat 10.30’da Sağlık Uygulama Tekniği (SUT) bilgilendirme toplantısı yapacak. Türkiye Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ali Erdem, Meltem Şubesi’nde bilgilendirme toplantısını gerçekleştirecek. Antalya Eczacı Odası, tüm eczacıları ve adaylarını toplantıya davet etti.

‘SUT’ NEDİR?
SUT, devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarını uygulamasına imkân veren, kılavuzluk eden, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren mevzuat tebliğidir. 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, 5510 sayılı Kanun ve ‘Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği’ hükümleri çerçevesinde düzenlenmiştir.

SUT uyarınca sağlık yardımları Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanan ve kapsam maddesinde tanımlanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, kurumca finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri, yol, gündelik ve refakatçi giderlerinden yararlanma esas ve usulleri ile bu hizmetlere ilişkin Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen ödenecek bedeller bildirilir.

eczane-1

ALİ ERDEM KİMDİR?

1979 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldu. 2004 yılında Şanlıurfa SSK hastanesine eczacı olarak atanarak çalışma hayatına başladı. Hastane’nin Sağlık Bakanlığı’na devri sonrası görevine Sorumlu Eczacı olarak devam etti. 2007’den itibaren Eczane Eczacısı olarak çalışmaya devam etmektedir. Şanlıurfa Eczacı Odası’nda çeşitli komisyonlarda görev aldıktan sonra 2013-2015 ve 2017-2019 yılları arasında Veznedar, 2015-2017 yılları arasında Sayman olarak görev aldı. 2013-2015 yılları arasında Türk Eczacıları Birliği SUT Komisyonunda görev alan Erdem, 2016 yılında kurulan SUT Rehberi Ekibi’nde görev alarak Sağlık Uygulama Tebliğine ilişkin çalışmalarda bulundu ve Eczacı Odalarında eğitimler verdi. Ecz. Ali Erdem, Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongre seçimlerinde Merkez Heyeti Üyeliğine seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Erdem, iyi derecede İngilizce bilmektedir. HABER/ÇİĞDEM KORKAN