TOROSLARDAN Akdeniz'e binlerce yıldır yaşatılan Yörük kültürü, Yörük Festivali ile geleceğe taşınmaya devam ediyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, başladı. 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti ülkelerinden katılım sağlanacak olan Festival, dünyanın dört bir tarafından yaşayan Yörükleri bir araya getiriyor. Festival, gelecek nesillere tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri tanıtmak, yaşatmak açısından büyük önem taşıyor. Festivale katılım sağlayanlar ise festival boyunca adeta bir kültür şölenine tanıklık edecek. Ayrıca festivalde canlı müzikler, atlı ve okçuluk gösterileri gibi birçok aktivite de gerçekleştirilecek.  Festivalde yerel kültürlerin ve coğrafi işaretli ürünler de katılımcılarıyla buluşturulacak. Ayrıca yemek alanına kurulacak 48 çadır ile yöresel lezzetler tanıtılacak. Geleneksel oyunlar da festivalde yer alacak Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek.


EDEBİYAT KONUŞULACAK
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali kapsamında bugün saat 11.00- 13.30 arası Antropolog / Ozan Himmet Cansız yönetiminde At Çayırı mevkii Aksu’da ‘Edebiyat Etnografya Çadırı’ adlı etkinlik gerçekleştirecek.
Düzenlenecek olan söyleşiye Sözlü Kültür Anlatıcısı- Şair Ayşe Palo, Kültür Tarihi Araştırmacısı-Şair Ali Yıldız, Şair- Yazar Muhammet Güzel, TV Programcısı- Yazar Ramazan Kıvrak, Şair Kazım Bilgili katılım sağlayacak. HABER/BUSE ER