ASPENDOS Tiyatrosu,  sadece Türkiye'nin değil tüm Akdeniz’in en iyi korunmuş Roma Dönemi yapılarından biridir. Tiyatro, sadece büyüklüğüyle değil aynı zamanda akustik başarısıyla da ün kazanmıştır. İşte bu muhteşem tiyatronun mimarı Zenon adlı bir dahinin ellerinden çıkmıştır. Zenon, akustik sistem konusundaki ustalığı ile modern çağlardaki tiyatrolara dahi örnek olacak bir eseri hayata geçirmiştir.

aspendos_antik_kenti_ve_oren_yeri_arena_orman

Ancak Aspendos'un mimari harikası yalnızca tiyatro ile sınırlı değildir. Antik kent, aynı zamanda su kemerleri gibi görkemli yapıları da barındırır. Bu su kemerleri, şehrin ihtiyaç duyduğu suyu dağlardan getirip şehir merkezine taşır. İlginç bir şekilde, bu su kemerlerinin de mimarı, tiyatro binasının yaratıcısı Zenon'un kardeşi olduğu söylenir.

İKİ KARDEŞ İKİ RAKİP

Aspendos'un efsanevi öyküsü ise bu iki muhteşem yapının yarıştığı bir düellonun ürünüdür. Efsaneye göre Aspendos'un kralı kızını işe yarayan ve şehre faydalı bir adamla evlendireceğini açıklar. Bunun üzerine birçok kişi kente yararlı olacak yapıları inşa etmek için yarışmaya başlar. Ancak sadece iki rakip, diğerlerinin önüne geçer: Zenon'un yaptığı tiyatro ve kardeşinin inşa ettiği su kemerleri.

60268,aspendossukemerijpg

Kral, önce su kemerlerini inceler. Su kemerleri şaşırtıcı bir mühendislik harikasıdır ve kente temiz su sağlama görevini başarıyla yerine getirir. Ancak kralın kararı adil olmalıdır bu yüzden tiyatro binasını da görmek ister.

KRAL AKUSTİĞE HAYRAN KALIR

Kral tiyatroya vardığında, büyülenir. Tiyatro sadece fiziksel büyüklüğü ile değil aynı zamanda olağanüstü akustiği ile de hayran bırakır. Sahnede bir taşın üzerine bırakılan madeni para sesi, en üst sıralardan bile mükemmel bir şekilde duyulur. Kral, bu akustiğe hayran kalır.

Ancak kralın ilgisini en çok çeken şey en üst sıralardan gelen bir fısıltıdır. Birinin "Kızını bana vermelisin" dediğini işitir. Kral gözlerini sahneye çevirir ve Zenon'u fısıltıyla konuşurken görür. Tiyatro binasının akustiği, Zenon'un sözlerini en üst sıralardan bile net bir şekilde duyulmasını sağlamıştır. Kral, bu muazzam akustiğin etkisine kapılır ve kızını Zenon ile evlendirmeye karar verir.

Aspendos'un tiyatrosu ve su kemerleri, bu efsane dolu düellonun bir ürünüdür. Bu muhteşem eserler, hem Antik Roma'nın ihtişamını hem de iki aşık rakibin unutulmaz düellosunu hatırlatır. Bugün bile bu eserler, Aspendos'un büyülü geçmişini yankılatır ve ziyaretçilerini tarihin derinliklerine götürür. HABER/ERENDİZ ÖZKURT