Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre; Eğitim İş Antalya 1 ve 2 No’lu Şube başkanları yeni dönemde de çalışmalarına hız kesmeden ve uyum içinde çalışacaklarını belirttikleri açıklamalarını söyledi.1 No’lu Şube Başkanı Sadık Acar, “Tüm zorluklara rağmen Eğitim İş Antalya şubesinin kurumsal yapısının seçilmiş yöneticileri olarak sendikamızı her alanda tüzüğüne uygun olarak temsil ettik. Eğitim İş Antalya’da 8247 üye ile Milli Eğitim'de yetkimizi ikinci defa perçinledik” derken 2 No’lu Şube Başkanı Önder Güneş ise, “Atatürk’ün açtığı yolda, “Vatanı olmayanın sendikası olmaz” ilkesine bağlı kalarak laik, çağdaş, parasız, bilimsel, demokratik, ulusal eğitimi savunmaya devam edeceğiz” dedi.
1 Nolu Seçi̇m Acar

TÜRKİYE’NİN KUTUP YILDIZI OLDUK
Eğitim İş Sendikası 1 No’ lu Şubenin 1. Olağan Kongresi Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Seçimlerin ardından tekrar 1 No’lu Şube Başkanı seçilen Sadık Acar, “7 Ekim 2005’te laik, demokratik, bilimsel, kamusal ve ulusal eğitim mücadelesi için ırkçılığa, gericiliğe, bölücülüğe ve emperyalizme karşı tam bağımsız ve demokratik Türkiye adıyla kurulan sendikamızın Antalya Şubesini 1 Kasım 2020’de yapılan seçimle 3 bin 107 üye ile görev aldık. Eğitim İş Antalya Şubesi etkili sendikacılık anlayışıyla, yetkili sendika olmak için kendimize hedef koyduk. Ne mutludur ki önce Konyaaltı’nda aldığımız tek yetkiyi 2022 yılında devam ettirdik. 2023 yılında Akseki, Alanya, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Kemer ve Kaş’ta yetkiyi aldıktan sonra Antalya milli eğitiminde 7 bin 818 üye ile yetkili sendika olarak birinci olduk. Bu süreçte Türkiye’nin örnek şubesi olarak gösterilen Eğitim İş Antalya Şubesi örgütümüzün deyimi ile Türkiye’nin kutup yıldızı olmuştur. Eylem ve etkinliklerde, hukuksal mücadelemizde, örgütlenme çalışmalarımız ile Türkiye’de ilk sırada yer alan şube olduk. Temsilcilerimizle birlikte Eğitim İş Antalya şubemizi cumhuriyetimizin 100. yılında yetkili sendika olmasını sağladık.10 Kasım 2023’te 8 bin 545 üyeye ulaşmışken Atamızın ölüm yıldönümünde genel merkezin gerçekleştirdiği tabiri caiz tepeden inme şubeleştirme ile Eğitim İş Antalya Şubesi kapatıldı. Üçe bölündü. Elbette bu durum Antalya örgütünün bilgisine başvurulmadan ve isteği dışında gerçekleşti. Şubeleşme sonucunda örgüt içindeki kırgınlıklar, dargınlıklar, tepkiler oluşurken, bu durum kurumsal yapımıza da zarar vermiştir. Bütün bunlara rağmen Eğitim İş Antalya şubesinin kurumsal yapısının seçilmiş yöneticileri olarak bugüne kadar sendikamızı her alanda tüzüğüne uygun olarak temsil ettik. Bunun sonucunda da Eğitim İş Antalya’da 8 bin 247 üye ile Milli Eğitim‘de yetkimiz ikinci defa perçinledik. İl genelinde de üniversiteler dâhil olmak üzere 8 bin 514 üye sayısına ulaştık. Eğitim iş Antalya Şubesi olarak bu başarımızın temelinde, emeğin en yüce değer olduğu bilinciyle, herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışı ile birlik ve beraberlik içinde olunmasıdır. Atatürk ilke ve inkılaplarından, tam bağımsızlık anlayışından, devrimci ruhundan ödün verilmemesidir” dedi.
2 Noldu Şube Deği̇şi̇m
SENDİKASI OLMAYANIN VATANI DA OLMAZ
Eğitim İş sendikası Antalya 2 No’lu Şubesinin 7. Dönem 1.Olağan Genel Kurulunda yeni başkan seçilen Önder Güneş, seçim sonucunda göreve getirilen yönetim kurulu ile ilk toplantısını yaparak görev dağılımını gerçekleştirdi. Başkan Birsen Atmaca’ya çiçek vererek görev teslim törenini gerçekleştiren Yeni başkan Güneş, yönetimle birlikte şubenin kaldığı yerden daha da ileriye gitmesi için var güçleri ile çalışacaklarını vurguladı. Görevi devraldıktan sonra yaptığı açıklamada üyelere teşekkür eden Güneş, “Atatürk’ün açtığı yolda, “Vatanı olmayanın sendikası olmaz” ilkesine bağlı kalarak Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikasının laik, çağdaş, parasız, bilimsel, demokratik, ulusal eğitimi savunmaya devam edeceğiz. Bizden önce bu özverili görevi layıkıyla yerine getiren tüm yoldaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz.  Yaşasın Eğitim İş. Yaşasın Birleşik Kamu İş” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Antalya Ekspres Gazetesi