ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Eğitim İş Genel Sekreter Cemil Sönmez, Genel Mali Sekreter Hüseyin Selçuk, Genel Örgütlenme Sekreteri İlhan Yaşar’ın da katıldığı kahvaltı etkinliğinde Şube Başkanı Birsen Atmaca, “Dernek, vakıf maskesi takmış tarikatlar okullarımızda cirit atıyor. Çocuklarımız, gençlerimiz laik, bilimsel eğitimden uzaklaştırılıyor. Bize düşen bu dönemde safları sıklaştırmak” dedi.

Foto (2)-92

TARİKATLARA DUR DEMEMİZ GEREKİYOR

Davetlilere seslenen Eğitim İş Antalya 2 No'lu Şube Başkanı Birsen Atmaca, “Dönem birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir. Bir taraftan ülkemizde sosyal adaletsizliğin derinleştiği, haksızlığın, hukuksuzluğun arttığı, bir taraftan ÇEDES projesiyle dernek vakıf maskesi takmış tarikatlar okullarımızda cirit atarken çocuklarımızı, gençlerimizi laik, bilimsel eğitimden uzaklaştırılmaya çalışılırken bütün bunlara ‘dur’ demek için safları sıklaştırmamız gerekiyor. Eğitim İş’liler mücadeleyi sever ve asla pes etmez. Hele ki söz konusu aydınlanma mücadelesiyse asla pes etmez” dedi.

Foto (3)-57

BÖLÜNME DEĞİL GÜÇLENME VURGUSU

Atmaca sözlerine, “İnanıyorum ki yaşanabilir bir ülkeyi, aydınlık bir ülkeyi, bilimin ve aklın egemen olduğu bir ülkeyi, Cumhuriyetin ilk yüzyılında aydınlanma hareketinde öncü olan eğitim emekçileri bu yüzyılı da damga vuracaktır. Bildiğiniz gibi emek mücadelesi veren sendikamız her zaman demokrasiden yana olup her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa, savaşa, sömürüye, hukuksuzluğa ve vicdansızlığa karşı durdu. Bu bağlamda sendikamız her platformda bu mücadeleleri verirken yerelde şubelerimizi daha güçlü kılmak adına genel merkezimiz 8 bin 500'ü bulan üye sayısıyla dev bir yapıya dönüşen Antalya Şubemizi 21 şube yöneticisiyle dar alanda daha verimli çalışmalar yapmak adına ve güçlü temsiliyetle mücadelemizi sürdürmek için üç şubeye ayırdı. Bu bir ayrılık ya da bölünme değil. Büyüyen yapıda olması gereken şubeleşmedir. Yolumuz, ilkelerimiz söylemlerimiz birdir” diye konuştu. Atmaca konuşmasının devamında şunları söyledi: “Daha önceden yönetimlerimizin farklı kademelerinde görev alan arkadaşların büyük bir çoğunluğunun oluşturduğu Antalya 2 No'lu Şube yönetimi örgüt işleyişi ve örgüt kültürüne hâkim durumdadır. Antalya 2 No’lu Şube yöneticileriyle Muratpaşa, Kepez, Aksu temsilcilik yöneticileriyle bir bütün olarak kararlılıkla emek mücadelemizi sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki kişiler gelir geçer, emek mücadelesi devam eder” dedi.

Foto (4)-42

KAMACI: ÖĞRETMENLERİ AYNI TANIM FARKLI!

Dayanışma kahvaltısına CHP Antalya Demokratik Kitle Örgütleri ve İşçi Sendikalarından Sorumlu Kadir Zeybek ve İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci ile birlikte katılan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin ve Atatürk’ümüzün değerli öğretmenleri. Cumhuriyetimizin 1. Yüzyılını şekillendiren, büyüten değerli öğretmenler; sıra geldi ikinci yüzyıla. Hep birlikte cumhuriyetimizi taçlandırıp büyüteceğiz. Sizleri değersizleştirmeye çalışan bir iktidar var. Sizlerin yerine imamları koymaya çalışan bir iktidar var. Cumhuriyetin değerlerini tırtıklamaya çalışan bir iktidar var. Ekonomik değerlerimizi azaltan bir iktidar var. Öğretmenlerimizi üç dört parçaya ayıran, part time çalıştıran, sözleşmeli çalıştıran ve 300 bin öğretmeni dışarıda bırakan bir iktidar var. Bu iktidara karşı biz parti olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Sürdürmeye de devam edeceğiz. Gelecek günlerde Türkiye’de bir değişim yapmak için çalışmalar yapacağız. 31 Mart 2024 seçimleri bu ülkenin geleceği ile ilgili, demokrasisi ile ilgili önemli bir yol ayrımıdır. Ben ve arkadaşlarımız olarak demokrasiyi ortak payda olarak görüyoruz. Demokrasi bizim için vazgeçilmezdir. Öğretmenlerin yanına pedagog gibi, sosyolog gibi imamların atanmayacağı bir cumhuriyet dönemini yeniden yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bunları ancak sizlerle, eğitimi bilen, eğitimi geliştiren, çocuklarımızı eğiten sizlerle olacak. Türkiye’nin en önemli fonksiyonlarını yaratan sizlersiniz. Çocuğu alıyorsunuz, 20 yaşına, 25 yaşına hatta ölünceye kadar eğitiyorsunuz. Sizlere şükranlarımız, saygılarımız var. Sizlere borcumuz var. Bunları ödemek için 31 Mart’ta bu iktidarı devirip yerine parlamentoyu hedef alan bir iktidarın gelmesi için çaba göstereceğiz. Sizlerin desteğinize ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ