ATATÜRK'E hakaret yağdıran Refah Parti milletvekili Şevki Yılmaz’a Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya 2 No’lu Şubesi tepki gösterdi. Eğitim-İş Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Birsen Atmaca, konuyla ilgili açıklama yaptı. Atmaca, “Mesleği gereği her gün adliyede olan, yani ifadeye çağrılsa dakikalar içinde ifade vereceği kesin olan bir avukat, ‘şeriata küfrettiği için evi aranarak, onlarca polis eşliğinde gözaltına alınırken; bu ülkenin kurucusuna adice hakaret edenler için ise yaprak kımıldamamaktadır” dedi.

NEDEN SESSİZ KALINIYOR?

Yaşanan olaya dair yetkililere sorulara ileten Atmaca: “Şeriata hakaret diye bir suç var mıdır? Şeriata hakaret edildiğinde halkın bir kısmını aşağılama suçlaması hangi hakla yöneltilmektedir? Halkın şeriat istediği hezeyanının dayanağı nedir? Bu ülkenin kurucusunun hatırasını densizlerden korumak için bir kanun varken, daha önce de milletin egemenliğinin sembolü olan TBMM’ye hakaret etmiş küfürbaz yobaz Şevki Yılmaz ile ilgili neden harekete geçilmemiştir? Atatürk’ün kurduğu bu devletin görevlisi olan bir şahsın Atatürk’e edilen hakaret ve bedduaları onaylamasına ne hakla sessiz kalınır?”

‘CEZA YERİNE TERFİ’

Yaşanılan iki olayın da rastlantısal olmadığını söyleyen Atmaca, “Büyük önder Atatürk’e hakaret edenlerin on yıllardır kamuda bırakın koltuğunu kaybetmek, terfi alması; ülkenin kurucusuna hakaret edenlere dair hiçbir hukuki işlem yapılmaması, ülkede 50 binden fazla insanın öldüğü depremin anmasının bile yapılmasının yasaklandığı günlerde gericilerin ellerinde hilafet bayraklarıyla polis gözetiminde miting düzenlemesi, iktidarı eleştirmek bile ‘terörist’ ilan edilmeye yetiyorken anayasal düzeni kaldırmak anlamına gelen şeriatın rahatça ve hemen her mecrada propagandasının yapılması iktidardan alınan güçle gerçekleştirilmiş rezaletlerdir” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUNDA BULUNDU

Atmaca, “Biz takiye bilmeyiz, biz fikirlerimizi başka türlü göstermeyiz, bizler Başöğretmenin eğitim neferleriyiz ve açık açık söylüyoruz: Türkiye Cumhuriyeti ilelebet laik kalacaktır! Atamızın dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz’ ,olmayacaktır.  Eğitim-İş olarak Atatürk’e dil uzatma hadsizliğini gösteren şahısla ilgili tüm illerde örgütlü olarak tepki göstereceğimizi, şahıs hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı, konunun peşini asla bırakmayacağımızı ilan ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER