İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Elmalı ilçesinde yaşanan kuraklık sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Milletvekili Aykut Kaya, Antalya'nın meyve ve sebze üretim sahalarından olan Elmalı Ovası'nın Gömbe Çayboğazı Barajı'ndan sulandığını ancak son yıllarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle barajın su ihtiyacını karşılayamadığını belirterek, “Antalya’mızın meyve ve sebze üretim sahalarının başına gelen Elmalı ilçemizde yaşanan kuraklık sorunu ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Elmalı Ovası bölgede yapılan Gömbe Çayboğazı Barajı’ndan sulanmaktadır. Ancak Gömbe Çayboğazı Barajı, Elmalı Ovası’nın su ihtiyacını son yıllarda yaşanan kuraklıklardan dolayı karşılayamamaktadır” dedi. Milletvekili Kaya, Gömbe Çayboğazı Barajı'ndaki yaklaşık 12 milyon metreküp su ile sadece iki kez sulama yapılabildiğini aktararak, “Örneğin elmada verim alınabilmesi için sezonda en az 6 kez sulanması gerekmektedir. Ancak Gömbe Çayboğazı Barajı’ndaki 12 milyon metreküp civarındaki su ile 2 kez sulama imkanı bulunmaktadır. Dolayısıyla ciddi bir kuraklık soru ile karşı karşıyayız” ifadelerine yer verdi.

SONDAJ ÇÖZÜM DEĞİL

Çiftçilerin susuzluk sorununu çözmek için kendi imkanlarıyla sondaj suyu ile sulama yapmaya çalıştığını belirten Milletvekili Kaya, “Bu durum bir kısım elma bahçelerinin sökülmesine ve seraların verimliliğinin düşmesine yol açmıştır. Çiftçilerimiz susuzluk sorununu çözmek için kendi imkanlarıyla sondaj suyu ile sulama yapmaya çalışmaktadır. 40 civarında sondaj makinesi harıl harıl çalışmaktadır. Çiftçimiz ürününü kurtarma derdindedir. Çiftçimiz can derdindedir. Sondaj hem çok masraflı hem yeraltı sularını olumsuz etkilemekte hem de sorunu tam olarak çözememektedir” açıklamalarına yer verdi. Milletvekili Aykut Kaya, çiftçilerin yüksek sondaj maliyetleri ve artan elektrik giderleri nedeniyle ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, “Sondaj yoluyla su 150, 200 metrede anca bulunmaktadır ve gittikçe de bu derinlik artmaktadır. Girdi maliyetlerinin yüksekliğine ilave olarak çiftçimiz sondaj maliyetiyle de karşı karşıya kalmış, elektrik giderleri artmış, ürettiği ürünün satışından elde ettiği gelir maliyetlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Çiftçimiz ayakta kalabilmek ve ürününü sulamak için traktörünü satmakta, arazilerini satmakta, bankalara yüksek faizle borçlanmakta ve işin içinden çıkamamaktadır” dedi.

ÇÖZÜM EŞEN ÇAYI’NDA

Sorunun çözümü için yeni sulama ve altyapı yatırımlarının yapılması gerektiğini belirten Milletvekili Kaya, Kaş ilçesinde denize boşa akan Eşen Çayı'nın yapılacak bir tünelle Gömbe Çayboğazı Barajı'na bağlanması gerektiğini aktararak, “Elmalı ilçemizde yaşanan kuraklık sorunun çözümü için yeni sulama ve altyapı yatırımlarının yapılması gerekmektedir. Kaş ilçemizde denize boşa akan Eşan Çayı’nın yapılacak bir tünelle Gömbe Çayboğazı Barajı’na bağlanması gerekmektedir. Kuş bakışı olarak yaklaşık 23 kilometrelik bir mesafe söz konusudur. Ancak yapılacak yatırım çok kısa sürede kendini amorti edecek, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürecek, verimliliği arttıracak ve Elmalı Ovası çöl olmaktan kurtulacaktır” açıklamalarına yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER