ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Emekli Meclisleri Sendikası’nın kurucularından Avukat Ali Ersin Gür, emeklinin gözünün önümüzdeki günlerde açıklanacak olan zam oranlarında olduğunu söyledi. Artan kira fiyatlarına dikkat çeken Gür, ortalama kiraların 10 bin liraya ulaştığı bir dönemde emeklilerin maaşlarının bu seviyede olmasının, onları ekonomik sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

meclis-2

Önümüzdeki 1-2 yıl içinde tahliye edilen evlere yeni kiracıların girmesiyle birlikte kira fiyatlarının daha da artmasının beklendiğine dikkat çeken Gür, “Bu durum emeklileri daha da zor bir konuma sokacaktır. Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında, emeklilerin en kısa çözüm olarak maaşlarının açlık sınırı olan 18 bin liranın üzerine çıkarılması gerekiyor. Enflasyon ve asayiş sorunlarının artması, toplumun emektarları olan emeklilerin yaşamını daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle, emeklilere adil bir zam yapılmalıdır. Ülkenin, bu insanlara bir borcu var” dedi.

GÖNDERİLMEK İSTENİYORLAR

Emeklilerin büyük bir bölümünün açlıkla sınandığını ifade eden Avukat Ali Ersin Gür, rakamların peşinde olmadıklarını dile getirdi. Gür, emeklilerin adeta büyükşehirlerden sürgün edilmek isteniyormuşçasına bir maaş verildiğini ifade ederek, “Bu maaşlarla, bırakın büyükşehirde yaşamayı, küçük bir Anadolu şehrinde dahi yaşayamazsınız. Gerçeklik buyken, bu maaşlarla insanlara resmen köyünüze dönün deniliyor. Atadan birkaç evi olanlar dönse bile yine sefaletle yaşamaya mahkûm bırakılacakken, dönecek bir köyü dahi olmayan milyonlarca insan nereye gidecek? Bu aynı zamanda toplumsal bir sorundur. Bunu görmezden gelemeyiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ