CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapılacağını, fiilen çalışmaya devam edenlerin kapsam dışı olduğunu açıkladı. Ödemeler, Kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerin hesabına yatırılmış olacak. Bu haberden sonra birçok polemik meydana geldi. Konuya dair açıklama yapan Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Emeklilere verilecek olan 5 bin TL’yi emekliler bozdurup bozdurup harcasın. 5 bin TL nedir ki? Siz bunu hediye olarak veremezsiniz. Vatandaşa kıyak geçemezsiniz. Bir ülke hukuk devleti ise yasalarla hareket edeceksiniz. Bir kanun çıkaracaksınız Sosyal Güvenlik Kanunu’nda da yer alacak. Hükümet bugünü kurtarmak için birine yüzde 25 zam yaparken diğerine yüzde sıfır yapıyor. Sanki devlet yönetilmiyor. Çarşı pazar yönetiliyor gibi oluyor. Bu durum yaşlılarımızı, emeklilerimizi üzüyor kırıyor. Ancak emeklilerimiz bu yedikleri ayazı unutmayacaklar” dedi.

neşet gündüz-2

‘VATANDAŞ ALDATILIYOR’

Kök aylık sorununa değinen Gündüz, “2019'da ek madde ile kök aylık diye bir ucube bir yasa çıkarıldı.  Dediler ki ‘biz tüm emeklilerimize taban maaş 7 bin 500 lira yaptık. Şimdi ne gelir aklımıza? 7 bin 500 lira yapınca ‘Ya ben 6 bin 300 lira maaş alıyordum 7 bin 500 oldu. Allah bereket versin, demek ki benim maaşım 9 bin liraya doğru çıkacak bir de yüzde 25 zam koyarsak 12-13 bin liraya doğru çıkacak’ diye düşündü vatandaş, doğru hesap bu. Ancak daha sonra söylenen ise kök aylıktan hesaplanacağı oldu.  Kök aylığı 80 yaşındaki yaşlı insanlara nasıl sunabilirsiniz? Vatandaşlardan biri 20 yıl diğeri 30 yıl prim yatırıyor. Bir diğer kişi 6’ncı basamaktan emekli olurken diğeri ise 24’üncü basamaktan emekli oluyor. 6’ncı basamaktaki 100 lira prim verirken 24’üncü basamaktaki de bin 500 lira ödeyecek ve emekli olduklarında da ikisi de 7 bin 500 lira maaş alacaklar. Bu yapılanlar vatandaşı aldatmaya dönük bir olaydır” ifadelerini kullandı.

emekliler

‘ZAMLARLA GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR’

EYT’nin ülkeyi geriye götürdüğünü belirten Gündüz, “Muhalefet milletin başına EYT çıkardı. EYT konusunda çok büyük sıkıntımız var. Türkiye burada 25 yıl geriye döndü ve 30 yılı da çalındı. SGK yılda 40-50 bin kişiyi emekli edebiliyordu. Bir anda 6 milyon kişi emekli olacak. Ne ile emekli olacaklar işte ek motor taşıtı, zam gibi şeylerle bu işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. Tabii ki devlet bizim devletimiz, millet bizim milletimiz ancak vatandaşın hakkını savunmak bize düşer. Milletle dalga geçmeye gerek yok” dedi.

ibrahim tezcan

‘EMEKLİLER MAĞDUR’

Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan da emeklilerin yaşadığı sorunlara değindi.  Tezcan, “Bülent Ecevit döneminde 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasayla 99 depreminde yangından mal kaçırır gibi bir yasa çıkardılar. Bu yasa ile bizleri TÜFE’ye bağladılar. Kat sayı ve göstergeden düşürdüler ve emeklinin sorunları o günden sonra çıkmaya başladı. Önceleri enflasyon her ay ne kadar yükseldiyse o oranda maaşa eklenirdi. 2005 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasa ile artan enflasyon maaşa 6 ayda bir yansır oldu. Emeklinin en çok mağdur olduğu konulardan biri budur” ifadelerini kullandı. 

‘EMEKLİLERİN SORUNU ADALETSİZLİK’

Emekliler olarak en büyük sıkıntının adaletsizlik olduğunu söyleyen Tezcan, “Çıkarılan 5510 sayılı yasa ile emeklilik adaletsizliklerle doldu. Eğer bir asgari ücretli 2045 yılında emekli olduğunda o dönem asgari ücret 50 bin TL ise 15 bin TL alacak, 200 bin TL maaşı olan da 60 bin TL alacak. Dengesizlik aynen devam ediyor. TÜİK’in aylık çıkardığı TÜFE’ye çocuklar dahi inanmıyor. Her ay artan enflasyon değerinde artış olsaydı eğer yılda 3 bin-4 bin TL arası fazladan para almış olacak. Bu da vatandaşın pazarı olacaktı. Ancak öyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.  ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN