10 gün sonra Kurban Bayramı. Vatandaş bayram hazırlıklarına başladı. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda kurbanlığın kilogram fiyatı 80 ile 110 lira arasında değişirken bu yıl kilogram fiyatı 300 liraya yükseldi. Yani bir küçükbaş kurban 15-20 bin arası satılıyorken, büyükbaş kurbanlıklar ise 180-200 bin lira arası satılıyor. Kurban kesecek kişiler keseceği kurbanın fiyatını araştırırken emekliler ise 3 bin lira ikramiye ile ne yapacağını kara kara düşünüyor. Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi Başkan Yardımcısı İbrahim Taştepe, “Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramları başta olmak üzere emekliler özel günlere buruk giriyor” dedi.

ibrahim
‘3 BİN LİRA İLE BAYRAM NASIL GEÇECEK?’
Emekli maaşının 10 bin, bayram ikramiyesinin ise 3 bin lira olduğu yerde emeklinin nasıl kurban keseceğini soran Taştepe, “ Bir küçükbaş kurbanlık olmuş 20 bin lira emeklinin iki aylık parası demek bu. Emekliler kurban kesmek istese de zaten kesemiyor. Kurbanı geçtik artık evine bayram için şeker ve et alsa şükredecek hale geldi. Bize sadaka verir gibi 3 bin lira ikramiye veriyorlar. 3 bin lira ile bayram yapılıyorsa onlar yapsın da görelim” ifadelerini kullandı. 
‘EMEKLİ BİTİK DURUMDA’
Emeklinin yaşadığı ekonomik zorlukların ciddiye alınmadığını söyleyen Taştepe, “ Emekli bas bas bağırıyor. ‘Geçinemiyorum’ diyor. Ancak yetkililer seslere sağır olmuş durumda. 3 bin lira vererek emekliyi susturmanın peşinde. Ancak bunu unutmasınlar ki 31 Mart seçimlerine tepki gösteren emekli bir dahaki seçimde de bu yapılanları unutmayacak ve gerekli cevabı verecek. Yaşanılan enflasyon ortada. Antalya gibi şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde her şey çok pahalı. Vatandaş almakta zorlanıyor. Emekli nasıl alsın? Emekli, kurban kesmek gibi ibadetleri dahi yerine getiremez oldu. Kimse emeklinin yaşadığı derin yoksulluğu görmüyor. Emekli bitik durumda. Eskiden sevinerek bayramları karşılayan emekli artık buruk şekilde bayramları karşılıyor” şeklinde konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER