TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen ekonomiye ilişkin kanun teklifinin, çalışan emeklilere 5 bin lira verilmesini içeren 55'inci maddesi kabul edildi. Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödeme takvimini açıklayacak. Takvimin açıklanmasından sonra emekliler belirlenen tarihte 5 bin liralık ikramiye ödemelerini alabilecek. Çalışan emeklilere verilecek olan 5 bin TL ödemesinin Meclis’te kabul edilmesinden sonra Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan açıklama yaptı.

ibrahim-1

‘TEPKİLERDEN DOLAYI MECBUR KALDILAR’

Çalışan emeklilere verilen 5 bin TL ödenmesini değerlendiren Başkan Tezcan, “Zamanında verilmeyen paranın şimdi verilmesi çok önemli değil. Önce vermediler daha sonra STK’ların bastırması ve halkın tepki göstermesiyle beraber mecburen çalışan emeklilere verdiler. Emekli bu 5 bin TL ile ekonomik zorlukları atlatacak değil. 5 bin TL verilerek çözüm olmaz. Kalıcı çözümler gerekiyor. Yakın zamanda asgari ücret açıklanacak, emekliler için ilk yapılacak şey emekli maaşının en az asgari ücret oranına getirilmesidir” dedi.

emekli 2-2

‘5 BİN TL VERSELER NE OLUR, VERMESELER NE OLUR?

Emeklilerin yaşadığı sorunlarını ele alan bir dosya hazırlayacaklarını söyleyen Tezcan, “Bu dosyada emekliler için olması gerekenleri ve olmaması gerekenlere yer vereceğiz. Yetkililerin söylediği gibi bir durum yok ortada. Emeklilere Temmuz ayından itibaren hiçbir zam vermediler. Emeklilere 2024’te yapılacak olan zam aslında Temmuz’dan itibaren almadığımız haklarımız. 2024 için emeklilere hiçbir şey vermiyorlar. Temmuz’dan Aralık’a kadar emeklileri enflasyona ezdirdikleri zammı verecekler. Bize 2024 için vermeleri gereken asgari ücrettir. Biz ezildik ezileceğimiz kadar, 5 bin TL verseler ne olur vermeseler ne olur?” diye konuştu. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin