CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilerin bayram ikramiyesinin yüzde 50 artışla 3 bin lira olacağını açıklamasıyla birlikte emekliler isyan etti. 3 bin lira ile bayram alışverişi yapamayacaklarını söyleyen Emekli Neşe Tosun, “Bayram bizim için buruk geçecek. Torunlara, çocuklara harçlık dahi veremeyecek durumdayız. 3 bin lira ile şeker mi alalım? Bayram için yemek yapacağız; yağ, un gibi gıda ürünleri mi alalım yoksa bayram kıyafeti mi alalım? Hiçbirine bu para yetmez” dedi.

‘YAKINDA TORUNLAR BİZE HARÇLIK VERECEK’

Uzun süre emlakçılık yaptığını daha sonra da tekstil alanına yöneldiğini söyleyen Neşe Tosun, “Emeklilere bayram ikramiyesinin 3 bin lira verileceğini haberlerde görünce çok üzüldüm. Zaten 10 bin TL maaş alıyorum, bunun 8 bin lirası kira, geriye kalan ise elektrik, su, ulaşım masrafı. Hiçbir ay düzgün beslenemiyorum. Az önce mahalle muhtarına adımı yazdırdım. Ramazan kolisi alabilmek için. Çünkü beslenemiyorum. Maaşı aldığım gibi gidiyor. Ne yediğim içtiğimi kimse bilmiyor. Gelmişler bize 3 bin lira vereceklerini söylüyorlar. Biz 3 bin lira ile ne alalım? Torunlara bayram harçlığı veremez haldeyiz. Torunlar bize harçlık verecek duruma düştük” dedi.

‘RAMAZAN KOLİSİ BEKLİYORUM’

Ramazan kolisi için birçok yere başvurduğunu söyleyen Tosun, “Ekonomik olarak emekliler hiçbir zaman bu dönemde olduğu kadar zor duruma düşmedi. Biz artık ülkenin gözünde yük olarak görülen bir kesim olduk. Geçinemiyoruz ve bunu görmemek için direnen bir hükümet var. Açım ben aç! Birçok yere başvurdum ramazan kolisi almak için. Onlardan cevap bekliyorum. Emekliyi bu hale düşürenlere hakkım helal değildir” diye konuştu.

Pazar123432

‘EMEKLİLER TAŞ MI KAYNATSIN?’

Emekli olan ancak pazarda ikinci el giysi satan Hasan Demir, “Neşe Hanım ile biz birlikte ikinci el giysileri satmaya çalışıyoruz. Kendisi sağ olsun tamir ediyor, ben de satıyorum. İkimiz de emekliyiz ancak geçinmemiz mümkün değil. Çorba paramızı çıkarmaya çalışıyoruz. Biz bu yaşta soğukta satış yapmaya çalışıyoruz. Bizi bu hale getiren yetkililer utanıyor mudur? Hiç sanmıyorum. 3 bin lira bayram ikramiyesi zaten gülünç bir rakam ama biz en temelde maaşların düzeltilmesini talep ediyoruz. Antalya’da 10 bin lira kira parası zaten, ne yapsın bu emekliler taş mı kaynatsın?” ifadelerini kullandı

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER