ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, emekli maaşlarına yapılan zam oranı kimseyi memnun etmedi. Tüm Emeklilerin Sendikası Şube Başkanı Bilge Torosoğlu, emeklilerin ölü yatırım olarak görüldüğünü belirterek, “Emeklilere resmen ölün diyorlar” ifadelerini kullanırken Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı İbrahim Tezcan ise “Emekli maaşları asgarin ücretin iki katıyken şu anda yarısına kadar gerilemiştir” ifadeleriyle yapılan zammın gözden geçilerek tekrar değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

Bi̇lge Torosoğlu

EMEKLİYE YAŞAMA DİYORLAR

Emeklileri verilen artışla bile açlık sınırın altında kaldığına dikkat çeken Tüm Emeklilerin Sendikası Şube Başkanı Bilge Torosoğlu, “Emekliye resmen yaşamayın ölün diyorlar. Açlık sınırının dahi çok altında kalan maaşlarla emeklilerin zaten yaşama şansı yok. Anlaşılan odur ki; emeklilere ölü yatırım gözüyle bakılıyor. Bunun bir başka açıklaması da olamaz. Emekliler adeta açlıkla terbiye ediliyor. Bu artık bir yaşam mücadelesine dönmüştür. Emekliler artık gıdaya bile erişmekte zorlanıyor. Bu maaşlarla bir emeklinin dengeli ve sağlıklı beslenmesinin şansı dahi yok. Aldıkları maaşı yalnızca mutfak masraflarına bile ayırsa yine de, bir ailenin temel ve dengeli beslenmesine yetecek bir maaş dahi yok. Milyonlarca emekli aynı zamanda sağlık nedenlerinden dolayı tedavi hizmetine dahi ulaşamazken diğer yandan barınma sorunuyla karşı karşıya bırakılıyor. Beslenemeyen, sağlık hizmetine ulaşamayan ve barınamayan milyonlarca emekli enflasyonun altındaki zamla ölüme terk edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Tezcan-1

İKİ KATIYDI ŞİMDİ YARIYA DÜŞTÜ

2002 yılında emekli olduğunda maaşının 284 lira olduğunu ve o dönemde asgari ücretin 184 lira olduğunu hatırlatan Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, şu anda ise emekli maaşlarının asgari ücretin yarısına kadar düştüğünü ifade etti. Tezcan, ‘Emekli ezdirmiyoruz’ sözünün anlamını yitirdiğini belirterek, “2002 yılında emekli olduğumda benim maaşım 284 lirayken asgari ücret 184 liraydı. Asgari ücretten neredeyse yüzde 50’ye yakın fazla bir maaş alırken bugün geldiğimiz nokta da tam tersi olarak emekli maaşları eriyerek asgari ücretin yarısına gerilemiştir. Emekliye reva görülen bu zamların ardından bu yıl emekli emekliler için sefalet yılı olacak. Antalya’da en düşük kira 10 bin lira iken bu emekli nasıl geçinecek? Geçtiğimiz yıl memurlara yapılan seyyanen zammı neden emeklilere yapılmıyor? Açlık sınırın altında alan emekliye verilen maaşla ile ‘Emekli ezdirmiyoruz’ sözü de böylelikle anlamını yitirmiştir. A’dan, Z’ye kadar her şeye yüzde yüzün üzerinde gelen zamların ardından emekliler artık ezilmiyor adeta üstünden adeta silindir geçiyor. Bu zammı emekliye reva görenler gelsin bu maaşlarla evine bir ekmek götürebilirse gelsin, bizlere de göstersinler. Benzer durum memur emeklileri içinde geçerli. Onlarda en düşük 15 bin liraya almasına rağmen geçinmeleri mümkün değil. Şu anda en düşük emekli maaşı en az asgari ücret seviyesine gelmeli ki, bir nebze de olsa emekli nefes alabilsin” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ