İki yılda bir gerçekleştirilen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) 28 Nisan’da binlerce kişi girecek. Binlerce engelli bireyin umudu sınavdan yüksek puan alarak atanmak. Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan, engellilere yönelik atama sayısının yetersizliğine dikkat çekti.

Hüseyin-3

‘ALIMLAR ÇOK AZ’

Engelli bireylerin kamuya alımlarının yetersiz olduğunu söyleyen Ayhan, “Birçok engelli arkadaşımız işe girmek ve çalışmak istediğini bize söylüyor. Özel sektörde alımların çok az olması nedeniyle çalışamıyorlar. Bu nedenle kamudan medet umuyorlar. EKPSS’ye girerek bir umut atanmak istiyorlar ancak alımların çok az olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşıyorlar” dedi.

Engelli1

‘ÇALIŞAN ENGELLİ BİREY MUTLU’

Engellilerin en büyük sorunlarından birinin ekonomik özgürlük olduğunu belirten Ayhan, “Engelli bir birey çalıştığı zaman mutlu oluyor. Kendi parasını kazanması, aileye yük olmadığını düşünmesi onu hayata tutuyor. Kendi ihtiyaçları başta olmak üzere aile ekonomisine katkıda bulunmak engelli bireylere iyi geliyor. Ayrıca iş hayatına giren engellilerin sosyalleştiği ve vaktinin çoğunu evde geçirmek zorunda kalmadığı görülüyor. Psikolojik olarak daha iyi bir ruh halinde oluyorlar. Engellilerin iş ve sosyal yaşama dahil olması için yetkililerin çok daha fazla engelli bireyleri kamuya alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜM ENGELLİLERE İŞ İMKANI SAĞLANMALI’

Engelli maaşlarının düşük olduğunu söyleyen Ayhan, “Engellilere verilen maaşlar çok düşük. Antalya gibi bir şehirde yaşamaları çok güç. Bu nedenle çalışabilecek durumda olan ve çalışmak isteyen tüm engelli bireylere iş imkanı sağlanmalıdır. Biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak yetersiz. Biz yetkililerden tüm engelli vatandaşlara iş imkanı sağlamasını istiyoruz. Ve bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER