115 bin adayın başvurduğu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) bugün saat 10.15'te başladı. 2 yılda bir düzenlenen EKPSS’ye giren engelli bireyler atanmak için sınavda ter döktü. Antalya'da yaşayan 27 yaşındaki Simge Elif Poyraz sınava girenler arasındaydı. Her 1000 doğumdan birinde görülen Spina Bifida hastalığıyla dünyaya gelen Poyraz, hastalığının ilerlemesiyle birlikte yüzde 87 engelli ve 2016 yılından bu yana tekerlekli sandalye kullanıyor.

simge
‘ENGELLİLERİ SINAVSIZ KADROLARA ALIN’
Sınava hastalıklarından ötürü yeterli çalışamadığını söyleyen Poyraz, “  Annem ile birlikte sabah sınav yerime geldik. Soruları çözmeye çalıştım ancak biz engellilerin sağlık problemleri çok fazla olduğu için yeterli çalışma fırsatı bulamıyoruz. Ben de çalışabildiğim ve yapabildiğim kadar yaptım. Sizin aracılığınızla yetkililere seslenmek istiyorum. Biz iş hayatına katılmak istiyoruz ve ekonomik olarak ailelerimize yük olmak istemiyoruz. Bu nedenle sınava giriyoruz. Yetkililerden çalışmak isteyen engelli bireyleri sınavsız bir şekilde kadrolara yerleştirmesini talep ediyorum. Çünkü biz zaten birçok zorlukla baş ediyoruz. Sınav gibi süreçlerle boğuşmak bizi çok yıpratıyor” dedi. 
‘EVLERE HAPİS OLMAK İSTEMİYORUZ’
Engellilerin, medikal ürünler başta olmak birçok ihtiyacı olduğunu vurgulayan Poyraz, “Birçok engelli arkadaşım evlere hapis olmuş durumda. Çalışmak istiyorlar ancak bir iş bulamıyorlar. Ya da işverenler engelli çalıştırmak istemiyor. Bizim birçok giderimiz oluyor ailelerimiz artık bunları karşılamakta zorlanıyor. Biz de ailelerimizi ekonomik olarak rahatlatmak ve ihtiyaçlarımızı rahatlıkla almak istiyoruz. Beğendiğimiz bir giysiyi ailemize yük olmamak için almıyoruz. Ya da dışarı çıkmak istesek çıkamıyoruz. Engelli olduğumuz için bizim bakımımız zaten özel bir bakım başta annelerimiz olmak üzere ailelerimiz çok yıpranıyor. Biz evlere tıkılmak istemiyoruz. Çalışırsak en azından annelerimiz biraz nefes alır” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER