HASTA ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan ve Türkiye 2023 Paralimpik Halter Şampiyonu Simge Elif Poyraz, engellilerin sorunlarına ve isteklerine değindi.

hüseyin-2

‘ENGELLİLER GEÇİNEMİYOR’

2018 yılından bu yana engellilerin sorunlarına çözüm arayışında olan Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan, “Engelli arkadaşlarımızın sorunları bu yıl değil her yıl çözülmeli. Ancak yeni yıl olduğu için umutlar ve dileklerimiz oluyor. Engelli bireylerin en büyük sorunu ekonomik sorun. Engelli maaşı çok düşük. Bir engelli bireyin engelli maaşıyla geçinmesi ‘imkânsız’. Özellikle büyükşehirlerde tek yaşayan ya da ailesiyle yaşayan bir engelli vatandaş geçinemiyor. Geçinmesi bir mucize olur. Engelli maaşların daha yaşanılır bir miktarda olmasını talep ediyoruz. Engellilerin iş istihdamının artırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘MEDİKAL ÜRÜNLERE DESTEK ARTSIN!’

Engellilerin yaşadığı bir diğer önemli sorunun medikal malzemeler olduğunu belirten Ayhan, “Devlet, engelli bireylerin sürekli kullandığı sonda, bez gibi medikal ürünlere yardım yapıyor ancak çok az bir oranda yapıyor. Engelli bir kişiye her gün gerekli olan bir ürünü yetersiz bir şekilde engellilere sağlamak doğru değil. Zaten ekonomik olarak zorluk çeken kişiler. Üstelik kendi cebinden ödemek zorunda kaldığında yaşayamaz hale geliyor. Bir paket beze devlet 2 aylık 464 TL ödeme yapıyor ancak bir paket bez zaten 480 TL. Bir engelli kişi sürekli cebinden ödemek zorunda kalıyor. Bu yardımların artırılmasını istiyoruz. 464 TL ile iki ay engelli birey ne yapsın?” diye sordu.

simge-2

‘BİZLERİ FARK EDİN’

Antalya'da yaşayan 27 yaşındaki Türkiye 2023 Paralimpik Halter Şampiyonu Simge Elif Poyraz, her 1000 doğumdan birinde görülen Spina Bifida hastalığıyla dünyaya geldi. Hastalığının ilerlemesiyle birlikte yüzde 87 engelli olan Simge Elif, 2016 yılından bu yana tekerlekli sandalye kullanıyor. Engellilerin yaşadığı zorlukları aktaran Poyraz, sokakların engelli vatandaşlara göre düzenlenmesi ve herkesin buna saygı göstermesini beklediğini belirterek “Kaldırımlarda ilerlemek bile çok zor hali geldi” dedi. Poyraz, “Kaldırımlarda uzun süre kullanımdan sonra kırılmalar ve bozulmalar oluyor. Bu nedenle biz engelliler tekerlekli sandalyeyle ya da görme engelli bir kişinin yürümesi gibi durumlarda düşüp kendimizi yaralayabiliyoruz. Ben birçok defa tekerlekli sandalyem yola takıldığı için düştüm ve kendimi yaraladım. Bu nedenle mecbur caddenin ortasından geçmem gerekiyor ve bu çok tehlikeli bir durum” dedi.

engel-1

‘EVLERE HAPSEDİLMEK İSTEMİYORUZ’

2024 yılında engelliler için daha görünür bir yıl olmasını dilediğini belirten Poyraz, “Kamusal alanlarda engellilerin daha fazla çalıştırılmasını talep ediyoruz. Bizler evlere hapsedilmek zorunda kalmak istemiyoruz. Bu nedenle engelli bireylerin daha fazla atamasının yapılmasını ve birçok kamu kurumlarına yerleştirilmesini yetkililerden istiyoruz. Engelli olduğumuz için çalışamayacağımız sanılıyor ama yanılıyorlar ben ve benim gibi birçok kişi o kadar çok şey başarıyoruz ki. O yüzden biz toplumda dışlanmak değil daha çok görülmek ve var olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin