ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Engellilerin kamu kurumlarına ulaşmaktaki güçlükleri ve yaşadıkları ekonomik zorlukları dile getiren Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, “Devlet, engelli bireylerin sürekli kullandığı sonda, bez gibi medikal ürünlere yardım yapıyor ancak çok az bir oranda yapıyor. Ayrıca engelli vatandaşlar, hala kamu kurumlarına ulaşmakta zorlanıyor. Sağlık ocağı gibi daha küçük ölçekli kamu kurumlarından hizmet almak isteyen bir engelli, bunu başaramıyor” şeklinde konuştu.

sakatlar derneği başkanı (2)

ENGELLİ VAR OLMA ÇABASI İÇİNDE

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Mehmet Karavural, engellilerin yalnızca ekonomik değil aynı zamanda var olma çabası içinde kaldıklarını belirterek, “Bugün hala engelliler, kamu kurumlarına ulaşmakta zorlanıyor. Büyük kamu kurumlarının da içlerinde bulunduğu ama özellikle sağlık ocağı ve benzeri daha küçük ölçekli kamu kurumlarından hizmet almak isteyen bir engelli, bunu başaramıyor. Kamu binası yapılacakken veya kiralanacakken maalesef hala engelli vatandaşların binaya ulaşımı ve bina içindeki ulaşım yolları yetersiz kalmaktadır. Uzun yıllar engelli vatandaşların sosyal hayata daha kolay adapte olması ve yaşamını kimseye muhtaç olmadan sürdürebilmesi adına çok mücadele verdik. Avrupa Birliği’ne uyum süreciyle birlikte başlayan ve çıkarılan kanunlar engelli lehine olsa da uygulama da aynı şey olmadı. Yasa ve kanunlar yalnızca kâğıt üzerinde kalmış oldu. Milyonlarca engelli vatandaşımız var ve bu insanlar en temel hakları olan kamusal hizmetten faydalanmakta zorlanıyor. İlk etapta alınacak çok basit tedbirleri ile dahi çözülebilecekken sorun olarak kalmaya devam ediyor. Tüm Türkiye’deki kamu kurumlarının engelli vatandaşların kullanıma uygun hale getirilmesiyle ilgili yasa ertelenerek günümüze kadar geldi. Hâlbuki bu yasa ertelenmeseydi bugün Türkiye’de ki bütün kamu kurumları engelli vatandaşların kullanıma uygun hale gelmiş olacaktı. Bugün bu gerçekleşmiş olsaydı, kötü mü olurdu?” ifadelerini kullandı.

foto-21

ENGELLİYİ DAHA DA SIKINTIYA SOKUYOR

Devlet yardımlarının yetersizliğine dikkat çeken Karavural, engelli bireylerin sürekli kullandığı medikal ürünlere yapılan yardımların çok az olduğunu belirterek, “Devlet, engelli bireylerin sürekli kullandığı sonda, bez gibi medikal ürünlere yardım yapıyor ancak çok az bir oranda yapıyor. Engelli bir kişiye her gün gerekli olan bir ürünü yetersiz bir şekilde sağlamak doğru değil. Ekonomik olarak zorluk çeken kişiler, bu durumda daha da sıkıntı yaşıyor. Bu yardımların artırılmasını istiyoruz. 464 TL ile iki ay engelli birey ne yapsın?” şeklinde eleştirilerde bulundu. Karavural ayrıca, engelli vatandaşların yaşadığı bu zorluklar, sadece ekonomik değil aynı zamanda toplumsal bir mesele olarak öne çıktığını söyleyerek, “Türkiye’deki kamu kurumlarının engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirilmesiyle ilgili yasal düzenlemelerin ertelenmesi, sorunların daha da derinleşiyor” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ