Antalya Ekspres Gazetesi Muhabiri Güven Güneş'in haberine göre, eski binalardaki tesisatlar korku yaratıyor. Salih Babaçoğlu “Elektrik tüketiminin en yoğun olduğu saatlerin gündüz vakti olduğunu görüyoruz. Özellikle sıcak havalarda insanlar kapalı mekânlarda daha fazla zaman geçiriyor ve bu da elektronik alet kullanımını artırıyor. Bu durum, eski tip tesisatlarda elektrik yükünü artırarak olası yangın riski oluşturabilir” diyor.

KAÇAK AKIM RÖLESİ

Yangın gibi durumların önüne geçilebilmesi için evlerde kaçak akım rölesi ve güç kapasitesine göre sigorta kutuları kullanılması gerektiğini söyleyen Elektrikçi Salih Babaçoğlu, ayrıca hala eski tip çevirmeli ve akım koruyucusu olmayan evlerin olduğunu söyledi. Babaçoğlu, “Akım koruyucunun elektriğe aşırı yüklenildiğinde doğrudan elektriği keserek güvenliğini sağlıyor. Yüksek sıcaklıkların getirdiği elektrik tüketim artışıyla birlikte, vatandaşların evlerindeki elektrik tesisatlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri ve güvenliği sağlamak için gerekli önlem leri almaları gerekiyor. Başka bir yolu yok. Mecburuz, bu önlemleri almaya çünkü elektrik diğer yangın, sel, heyelan vb. gibi şeylere göre çok daha anlık, hızlı ve geri dönülmez oluyor. Bu nedenle bu alanda yapılacak çalışmalar artırılmalı ve bunun yanı sıra olası iş güvenliği denetlenmeli, her halükarda seviye ne olursa olsun, sonuçlara göre bir üst sınıfa gönderilecektir. Ve o okulun sonu neresi ise oraya kadar da gidecektir” dedi.

SİGORTANIZ DA AKIM KOYUCU OLMALI!

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle 45 derece sıcaklıklara kadar ulaşmasıyla birlikte vatandaşlarda çareyi evlerden dışarı çıkmamakta buldu. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte klima ve benzeri ev aletlerinde aşırı tüketime bağlı olarak eski elektrik tesisatına sahip evlerdeki vatandaşları uyaran Salih Babaçoğlu, “Elektrik tüketiminin en yoğun olduğu saatlere baktığımızda gündüz vakti olduğunu görüyoruz. Özellikle sıcak havalarda insanlar kapalı mekânlarda zaman geçirdikleri için elektronik alet kullanımı da paralel olarak artıyor. Bu da tesisata binen elektrik yükünü daha da artırıyor. Bu nedenle olası yangın ve benzeri durumların önüne geçilebilmesi adına sigorta kutularında muhakkak ‘Kaçak Akım rölesi ve Güç kapasitesine’ göre sigorta kutusu uygulanmalıdır. Günümüzde hala eski tip dediğimiz çevirmeli ve akım koruyucusu olmayan evler var. Akım koruyucu elektriğe aşırı yüklenildiğinde sigorta kutusundan doğrudan elektriği kestiği için kanunen de zorunludur” ifadeleriyle vatandaşları uyardı.

Whatsapp Image 2024 06 22 At 10.52.14

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ