TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Aralık ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, konut satışları 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olarak gerçekleşti. Böylece 9 yılın en düşük yıllık konut satışı yapılmış oldu. Geçen yıl yabancılara toplam 35 bin 5 konut satıldı. Bu rakamın toplam satış içerisindeki payı yüzde 2,9 olarak kaydedildi. Konut satışlarının düşük olma nedenini değerlendiren Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, kredilerin çok yüksek olduğunu söyledi.

ismail çağlar-3

‘KREDİLER ÇOK YÜKSEK’

Son zamanlarda yaşanan ekonomik krizin konut satışlarını da etkilediğini söyleyen İsmail Çağlar, “ Konut satışları düştü çünkü krediler çok yüksek. Krediler yüksek olduğu için orta ve dar gelirli kişiler hiçbir şekilde kredi alamıyor. Kredi çekmeden bu dönemde ev sahibi olmak imkânsız. Bu nedenle konut satışları düştü. Yıllarca çalışıp emek veren kişiler artık ev alamıyor. Ev almak hayal oldu” dedi.

Kontyee

KREDİLERE BİR DÜZENLEME YAPILMALI’

En kısa zamanda kredilere bir düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Çağlar, “Pandemiden sonra konut fiyatlarında hızla bir artış oldu. Antalya’da yabancı göçünün de artmasıyla beraber konut fiyatları ve konut kiraları fahiş fiyatlara ulaştı. Birikimi olan kişiler ev almak istiyor ancak maalesef ev fiyatları çok yüksek. Bu nedenle ilk akla gelen kredi çekmek. Krediler maalesef ödenecek gibi değil. Bu konu bir düzenlemenin yapılması gerekiyor. Biz çalışmalar yapıyoruz ancak yetkili kişilerin bu konuyu gündeme alması gerekiyor. İnsanlar yüksek faizlerden dolayı ev alamaz oldu” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER