SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi'nin sağlık çalışanlarının yüksek vergi kesintilerine karşı sesini duyurmak amacıyla başlattığı eylemleri devam ediyor. SES Antalya Şube binasında toplanan grup adına açıklamayı SES Antalya Şubesi Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Aslı Soydar yaptı. Soydar, “4 aydır vergide adalet isteğiyle Sağlık Bakanına, Maliye Bakanına sesleniyoruz. Sağlık Bakanı yurttaşlarımızın ne kadar çok hastalanıp ne kadar çok şehir hastanelerine gittiğinden bahsediyor. Onaylı onaysız randevu peşinde koşuyor. Halkımız gibi Sağlık Bakanı da randevu derdine düşmüş durumda” dedi.

‘VERGİDE ADALET İSTİYORUZ’

Maliye Bakanı’nı eleştiren Aslı Soydar “Bakan özel hastanelerin kıskacından bunalıp kaçmış hekimlerden peşin vergi almaya çalışırken ülkenin tüm gelirinin aktığı şirketlerden yüzde 15 vergi almayı hedef diye söylüyor. Bu ülkede kazanılan her bir liranın yarısını kazanandan vergilerin yüzde 15’i bile alınmıyor. İsrafın kaynağı bizmişiz gibi yine hekimler hedef gösteriliyor. Vergide adalet istiyoruz. Çok kazanandan az vergi alınmasın, vergi toplanırken adalet istiyoruz. Vergilerimiz çocuklarımızın sağlığı, eğitimi, güvenli binalarda yanşaması için harcansın, ilaç katkı paylarını ödemekte bile zorlanan emeklilerimiz için harcansın. Devasa şirketlerin borçlarını ertelemek için, paradan para kazananlara daha çok ödeme yapmak için harcanmasın istiyoruz. Vergilerimiz harcanırken adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HER AY DAHA DA YOKSULLAŞIYORUZ’

Türkiye’nin dört bir yanında aylardır vergide adalet taleplerini dile getirdiklerini vurgulayan Aslı Soydar, “Yoksulluk sınırı altında bir gelirle çalışan milyonlarca emekçi gibi biz de geçinmekte zorlanıyoruz ama nasıl oluyor da bu ülkenin en yüksek vergisini biz veriyoruz anlayamıyor, bunu kabul edemiyoruz. TÜİK rakamlarına göre bile her ay rekor kıran enflasyonun altında kalırken, bir de üzerine her ay yeni vergi dilimine giriyor, her ay daha da yoksullaşıyoruz. Sadece bu ay, sadece aile hekimlerinden kestiğiniz vergiler ile tüm deprem bölgesindeki aile sağlığı merkezleri baştan inşa edilebilirdi. Siz bu vergileri şehir hastanelerine aktarmayı tercih ediyorsunuz. Yetmezmiş gibi deprem bölgesinde çalışan aile hekimlerinin yoksulluk sınırı altına düşürdüğünüz gelirinden yüzde 35’lere varan vergi kesiyorsunuz. Vergilerimizi harcarken adalet istiyoruz” diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK’E SORULAR

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e sorular yönelten Soydar, “Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Neden hiç bu şirketlerin adını ağzınıza almıyorsunuz? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadelemiz talebimiz karşılık bulana dek sürecek. Vergide ve gelirde adalet mücadelesine tüm çalışanları, giderek yoksullaşan halkımızı bir kez daha davet ediyoruz” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER