Bu sene 14’üncüsü düzenlenecek olan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali başlıyor. 17-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale İspanya, Macaristan, Fransa, Küba’dan tiyatro toplulukları katılıyor. Ayrıca Antalyalı tiyatroseverler festivalde İstanbul, Erzurum, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır ve Sivas Devlet Tiyatrolarının oyunlarını da izleme imkanı bulabilecek. 

AÇILIŞ İSPANYA’DAN 
Festivalin açılışını İspanya tiyatro topluluğunun 'Concerto a Tempo d'Umore' adlı eseri yapacak. Oyun 'Concerto a Tempo d'Umore' adlı oyun İspanya'nın Orthemis Orchestra’sı tarafından sahnelenecek. Eser, 17 Mayıs Cuma günü saat 20.00'de Antalya Devlet Tiyatrosu Büyük Salon'da izleyicilerle buluşacak.

OYUN HAKKINDA
İspanya'dan Orthemis Orchestra, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında ‘Concerto a Tempo d'Umore’ adlı eseri sahneleyecek. 8 yaş ve üzeri izleyiciler için uygun olan tek perdelik oyun, 1 saat 15 dakika sürecek. Jordi Purtí tarafından yazılıp yönetilen gösteri, müzik, tiyatro, mizah ve duyguyu bir araya getirerek her yaştan ve kültürden izleyiciye kaliteli bir deneyim sunmayı hedefliyor. Katalonya'dan gelen on üç müzisyen, enerjik bir şekilde yaylı çalgılarıyla sahneye çıkacak. Orkestra, ünlü bestecilerin tanınmış eserlerinin dikkatle bestelenmiş aranjmanlarını ustalıkla çalarken klasik müzik performansının kalıplarının dışına çıkarak tuhaf ve mizah dolu durumlarla izleyicileri şaşırtacak. Gösteri, 17 Mayıs Cuma günü saat 20.00'de Antalya Devlet Tiyatrosu Büyük Salon'da tiyatroseverler ile bir araya gelecek.

FESTİVAL HAKKINDA
Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, bu yıl 14. kez tiyatroseverler ile buluşuyor. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde düzenlenen festivale 12 sahne, 7 ülke ve 11 bölgeden katılım sağlandı. Etkinlik kapsamında 30 büyük oyunu, 5 çocuk oyunu ve atölye çalışmaları düzenleniyor. Festivalde İspanya, Tataristan, Polonya, Fransa, Macaristan, İtalya ve Küba gibi ülkelerin yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Sivas, Diyarbakır, Van, Erzurum, Kayseri ve Kocaeli Devlet Tiyatroları yer alıyor. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER