Geçmişteki tayin, farklı yerlere yerleşme üidi ve yabancıların Türkiye'de yaşamasına olanak sağlamak amacıyla yapılan 'formalite evlilik' aracılığıyla, internetin yaygınlaşmasıyla dijital platforma geçti. Sosyal ortamlarda 'formalite evlilik', 'izdivaç', 'anlaşmalı evlilik' ve 'evlendirme merkezi' gibi reklamlarla dolu platformlar ile benzer platformlardaki gruplara üye olan internet kullanıcılarının sayısı son dönemde arttı.

Sosyal medya uygulamalarında platformlara üye olan ve paylaşımda bulunan internet yoluyla, evlilik özelliklerinin nedenleri ile dağılımları paylaşıp, özellikler niteliğindeki kişilerle evlenebileceğini duyurdu. Paylaşımlarda bazı yurt birleştirme amacı ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak için yabancı uyruklularla para karşılığında anlaşmalı evlilik gerçekleştirebileceğini anlattı. Listelenen üye sayılarıyla dikkati çeken platformlarda bazılarında gerçek evlilikler için kendisine uygun eş arandığını belirtti.

DOLANDIRILMA TEHLİKESİNE KARŞI UYARDI

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, internet erişiminin yaygınlaşmasıyla dijital ortamda buluşup evlenenlerin büyümesinin büyümesini dile getirdi. İnternet ortamında evlilik amacıyla sosyal medya platformlarına üye olan kullanıcıların sayısının arttığını söyleyen Gündüz, 'formalite evlilik' yapmak isteyenlerin paylaşımlarında artışa dikkati çekti. Gündüz, yabancıların Türkiye'de vatandaşlık alabilmesi ya da farklı ülkelerde yaşamak isteyenlerin para karşılığında formalite evlilik yapma teklif ettiği paylaşımların çoğaldığını belirtti, evlilik hayaliyle sosyal medyada arkadaşlık kurduğu kişiler için gönderen internet kullanıcılarını dolandırılmaya karşı uyardı.

PARA KARŞILIĞI FORMALİT EVLİLİK TEKLİF EDİLİYOR

Son dönemde evlilik hayali kurduğu kişilerce dolandırıldığından yakınan internet kullanıcılarının başlamasından bahseden Gündüz, çoğu kişinin de utancından şikayetini dile getirebileceğini söyledi. Gündüz, "Bize ilginç gelmeyen şikayetler alınır. İnsanlar bu şikayetleri yanımızda biri yokken yapıyor. Evlilik vaadiyle, formalite evlilik teklifiyle dolandırılma olayları çoğaldı. İnternette eş bulma, evlilik sitelerinin sayısı arttı. Vatandaşlarımız herhangi bir mağduriyette kaçınmadan işlemleri aramalı. Bu sitelere üye olanlar karşı Tarafın para talebini yerine getirmemeli. Bazen karşı kullanılan internet kullanıcısı parası olmadığı ve pasaport parası gibi saklanan üyelerden para talep ediyor. 

Kaynak: DHA