Antalya'nın Gazipaşa ilçesi yakınlarında, tarih kokan toprakların derinliklerinde saklı bir hazine Nephelis Antik Kenti. Alanya'nın 55 kilometre doğusunda, Gazipaşa-Mersin karayolunun 1.5 kilometre güneyinde Muzkent Köyü sınırları içinde, denize doğru uzanan yüksek bir tepenin zirvesinde yer alır bu unutulmuş şehir. Bugün, bu kadim kent, arkeologların olduğu kadar tarih meraklılarının da ilgisini çekmeyi bekliyor.

GİZEMLİ BİR TARİH

Nephelis'in talihsizliği, Akdeniz kıyılarındaki pek çok antik kent gibi, henüz yeterince araştırılmamış ve kaynaklara tam anlamıyla girmemiş olmasıdır. Elimizdeki bilgiler, antik kentler konusunda genel bilgi sahibi kişilerin internette paylaştığı, bilimsel dayanağı olmayan bilgilerden ibarettir. Ancak bu durum, Nephelis'in büyüsünü ve tarihsel önemini azaltmıyor.

YÜKSEK TEPELERİN KORUYUCUSU

Nephelis, Muzkent Köyü sınırları içinde, yüksek bir tepenin en uç noktasında yer alır. Tepenin en yüksek noktasında antik kentin akropolü ve Orta Çağ'dan kalma kale surları hala ayaktadır. Roma dönemine ait bir tapınak, alınlık seviyesine kadar korunmuş bir şekilde günümüze ulaşmış. Odeon, su sistemi, kireçtaşı ocağı ve nekropol alanı ile Nephelis, tipik bir Dağlık Kilikya kentidir kaynaklara göre.

901

ÜÇ BÖLÜMLÜ ANTİK KENT

Çeşitli kaynaklara göre Nephelis Antik Kenti, üç ana bölümden oluşuyor: Ala Kilise, akropol ve yamaçlar, kuzey kısmı. İlk bölümde dikdörtgen ve çok planlı mekanlar bulunur. Akropol, kuzeydeki küçük tepenin üzerinde ve yamaçlarında yer alır. Sur duvarlarının kısmen sağlam olduğu ve bir tapınak niteliğindeki yapının da burada bulunduğu biliniyor.

NEPHELİS'TEN GERİYE KALANLAR

Nephelis'ten geriye kalanlar, talihsizlikler zincirinin bir parçası. Definecilerin talanı, bölgedeki pek çok antik kent gibi Nephelis'i de etkilemiş. Kentin ne yazık ki fotoğrafları bile mevcut değildir. Tarihin unutulmaya yüz tutmuş bu kadim şehri, insanlığın geçmişine tanıklık eden sessiz bir ses olarak kalmış.

10171844 472466999566459 4230734408504524881 N

KİREÇ TAŞI OCAKLARI

Nephelis'teki kireç taşı ocakları, buranın ekonomik faaliyetlerinin bir parçasıydı. Kireç taşından yapılan heykeller, tanrılara veya soylu kişilere ithaf edilirdi. Ancak günümüzde bu ocaklar, trajik bir şekilde antik heykellerin yok oluşuna tanık oluyor. Bazı işletme sahipleri, buldukları heykelleri kirece dönüştürmek için ocaklara atmış, bu muhteşem sanat eserlerini sonsuza dek kaybetmiş.

NEPHELİS'İN GELECEĞİ

Nephelis Antik Kenti, tarih ve arkeoloji dünyasında hak ettiği yeri bulmayı bekliyor. Tarihe sahip çıkmayan bir kültür ve anlayışın içinde kaybolmuş bu kent, belki bir gün yeniden keşfedilip koruma altına alınır. O zamana kadar Nephelis, kaybolmuş medeniyetlerin sessiz bir tanığı olarak varlığını sürdürecek.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER