Güllük Dağı Milli Parkı, Antalya'nın göz alıcı doğasında, zamanın dokusunu hissettiren bir masalın ortasında gizemli bir öyküye ev sahipliği yapıyor. Toros Dağları'nın eteğinde, Korkuteli ilçesinin sınırlarında, tarihle yoğrulmuş bir toprak parçası...

TERMESSOS ANTİK KENTİ

Güllük Dağı'nın yüceliğinde, Anadolu'nun köklerine uzanan Solim'lerin kurdugu Termessos Antik Kenti yükseliyor. Helenistik Dönem'in izlerini taşıyan mezarlar, Roma Dönemi'ne ait kral yolu, agora, tiyatro, sarnıçlar, surlar ve kuleler, zamanın kendisiyle dans eden eski bir medeniyetin sesi adeta. Bu antik kent, tarihin sayfalarında korunarak günümüze ulaşan, ölümsüz bir şehir.

33385,unescogullukjpg

DOĞANIN MELODİSİ

Güllük Dağı'nın kucakladığı tepeler, vadiler ve derinliklere uzanan Mecene Boğazı, adeta doğanın kendi melodisini çalıyor. 600 metreye varan derinliğiyle bu boğaz, zamanla yıpranmış kaya yüzeylerini sergiliyor ve izleyenlere unutulmaz bir manzara sunuyor.

TERMESSOS'UN GÜZELLİĞİ VE GİZEMİ

Şehir surları, kuleler, kral yolu, Hadrian kapısı, agora, tiyatro, mezarlar, kemerler ve drenaj sistemi, antik çağın ihtişamlı izlerini taşıyor. Güllük Dağı'nın dik yamaçları, Güver Uçurumu ve Akdeniz'in tipik bitki örtüsüyle birleşiyor. Bu özel bölge, sadece Akdeniz bitkilerini değil, nesli tehlike altında olan hayvanları da kucaklıyor.

MİLLİ PARKIN CANLI HAZİNESİ

Milli park, tarihle olduğu kadar doğanın zenginlikleriyle de dolup taşıyor. Nesli tehlike altında olan alageyikler, dağ keçileri, şah kartalları ve vaşaklar, bu kutsal topraklarda özgürce dolaşıyor. Doğanın harmonisi, antik kentle birleşerek, bu bölgeyi gerçek bir cennet haline getiriyor.

gulluk_dagi_milli_parki_antik_tiyatro

GÜLLÜK DAĞI'NIN BOTANİK ZENGİNLİĞİ

Yöre, Akdeniz ikliminin sıcak koruması altında kızılçam ve maki bitki topluluğuyla örtülü. Parkta 680 bitki türü bulunuyor, bunlardan 39'u endemik ve 2 tanesi sadece Güllük Dağı'nda yeşeriyor. Bu bitkiler, zamanın izlerini taşıyan antik kentle uyum içinde bir dans sergiliyor.

Her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan milli park, kamp ve piknik yapmak isteyenlere eşsiz bir atmosfer sunuyor. Zamanın ve doğanın kucaklaştığı bu topraklar, milyonlarca hikayeye ev sahipliği yapıyor. Güllük Dağı, yaşayan bir efsane adeta… Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin