Çin ve Hindistan'ın ana vatanı olan zerdeçal, son yıllarda özellikle üst solunum yolu hastalıkları, deri rahatsızlıkları ve eklem problemleri gibi birçok alanda kullanımıyla dikkat çekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren'in aktardığı bilgilere göre, zerdeçalın vücutta enfeksiyonu önleme, doku sağlığını koruma gibi birçok avantajı bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, özellikle zerdeçalın karabiberle birlikte kullanılmasının, içerdiği faydalı kurkumin maddesinin etkisini 2 bin kat artırdığını belirtti. 

Zerdo Jglfdk
ZERDEÇALIN FAYDALARI
Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, zerdeçalın sağlık için sunduğu faydalar hakkında açıklamada bulundu. Faydaları arasında alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlattığını aktaran Uzman Derya Eren, “Alzheimer, protein plaklarının birikimine bağlı olarak beyin hücrelerinin ölümünden kaynaklanan ilerleyici bir bilişsel hastalıktır. Zerdeçal bitkisinde bulunan kurkumin hem oksidatif stresi azaltarak hem de protein birikimini önleyerek Alzheimer hastalığının gelişimi ve ilerlemesini yavaşlatamaya yardımcı olur” ifadelerine yer verdi. Faydaları arasında insülini desteklediğine değinen Uzman Derya Eren, “Zerdeçal, diyabet hastalarında insülinin dengelenmesine destek olur. Vücutta insülin duyarlılığını artıran kurkuminin, enzimatik tepkimeleri etkileyerek fayda sağladığı düşünülüyor. Yapılan bir çalışmada kurkuminin antidiyabetik etkisinin onaylanmış bazı şeker ilacı gruplarıyla neredeyse karşılaştırılacak kadar kuvvetli olduğu ortaya çıkmıştır” açıklamalarında bulundu.

Z E R D O F K L S D G M Ş L D R J
HASTALIKLARA KARŞI KORUYUCU ETKİ
Zerdeçalın hastalıklara karşı koruduğunu aktaran Uzman Eren, “Kurkumin, kardiyovasküler hastalıklardan korunmada büyük faydalar sağlayabilir. Yapılan çalışmalar zerdeçalın; kalp yetmezliği, kalp kası hastalıkları, ilaca bağlı kalp toksisitesi, kalp krizi, inme ve şeker hastalığı ile ilişkili kardiyovasküler semptomlar gibi hastalıklara karşı korumada destekleyici olduğunu belirlemiştir” ifadelerine yer verdi.  Çeşitli virüslere karşı mücadelede önemli etkisi olmasının yanı sıra regl semptomlarını hafiflettiğini aktaran Uzman Eren, “Kurkumin, uçuk ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir. Zerdeçal, adet öncesi semptomları hafifletmeye yardımcı olur” dedi. Bunun yanı sıra eklem ağrına olan etkileri hakkında konuşan Uzman Eren, “Zerdeçal, adet öncesi semptomları hafifletmesinin yanında kas kramplarını da azaltabilir. Ayrıca eklem ağrısını, sertliğini ve iltihaplanmayı hafifletmeye destek olur” açıklamalarına yer verdi. Hastalıklara karşı korunmaya olan etkilerinin tekrar altını çizen Uzman Derya Eren, “Zerdeçal obeziteye sahip kişiler için de önemli faydalara sahiptir. Kurkumin adipoz doku denilen yağ kaplı hücrelerden oluşan yapının inflamatuar salgılarını azaltarak obeziteden korunmayı destekler. Zerdeçal büyüme faktörü ve nükleer faktör gibi birçok hücre yoluna müdahalede bulunarak prostat kanserinde hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına etki ederek kontrollü hücre ölümlerinin sağlanmasına yardımcı olabilir” açıklamalarına yer verdi. 

Z E R D E Ç A M F L R J G M
HER DERDE DEVA
Psikolojik rahatsızlara karşı da yardımcı bir etkisi olan zerdeçal için açıklamalarına devam eden Uzman Derya Eren, “Kurkumin majör depresif bozukluğa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Zerdeçalın bu etkiye nörobiyolojik maddelerin miktarlarını azaltarak, arttırarak veya metabolize olmalarını sağlayarak sebep olduğu düşünülüyor” dedi. Zerdeçalın birçok faydası olduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, “Zerdeçal hazımsızlık semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Hazımsızlığı gidermenin yanında metabolizmayı düzenleme, proteinlerin sindirimini kolaylaştırma, midenin asitlere karşı dayanıklılığını sağlama, mide mukozasını kaplayan mukusu arttırma, mide suyunun asitlik derecesini ayarlama gibi süreçlere de yardımcı olur” açıklamalarına yer verirken yara iyileşmesi üzerinde de olumlu etkileri olduğunun altını çizerek sözlerini sonlandırdı. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER