İlaç tedarik etme sorununun eskiye oranla azalmasına rağmen hala gündemde olan bir problem olması hakkında görüşlerini paylaşan Antalya Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. İsmail Erçin, “Fiyatların yetersiz kalmasından dolayı üretici ürünleri piyasaya sunmuyor ve bu da vatandaşın ilaçsız kalması ile sonuçlanıyor” dedi.

“GEREKİRSE HER AY GÜNCELLENMELİ”

Euro kuru güncellemesinin yılda bir defa Şubat ayında yapıldığını belirten Başkan İsmail Erçin, “Şu an içinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde gerekirse ayda 1 yapılması ile birlikte ilacın piyasaya sunulması çözüm sunabilir” ifadesine yer verdi. Sağlık Bakanlığının yeni aldığı karar ile 6 ayda 1 ilaç kurunda döviz güncellemesinin yeterli olmadığını vurgulayan Başkan Erçin, “Bu güncelleme 6 ayda 1 olsa bile üretici piyasaya sunmadığı sürece çözüm olmuş olmuyor” dedi. Öte yandan yeterli ilaç olmamasından kaynaklı olarak yaşanan ilaç sorununa değinen Başkan Erçin, “Üretici, bin hasta için gerekli ilaçtan piyasadaki pazar payını düşmemesi için 100 tane ilaç gönderdiğinde, 900 hasta yine ilaçsız kalıyor. Bize göre bu da ilaç yok kapsamına giriyor” açıklamasında bulundu.

KÖKLÜ DEĞİŞİM ŞART

Bu konuda gerekli çözüme ulaşmak için sistemde köklü bir değişikliğe gidilmesinin altını çizen Başkan İsmail Erçin, “Euro kuru güncellemesi yapılsa bile bir senede 3 kere ilaç fiyat kararnamesi değişse bile ecza depoları da zor durumda ve eczaneler de bu artan enflasyon nedeni ile kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. İçerisinde üreticinin de bulunduğu bütün bu sistemin bir halkasında bir sıkıntı yaşandığı zaman bu hepimize zarar veriyor. Bu sebeple biz sistemde köklü bir değişiklik yapılmasından yanayız” dedi.

SİSTEM DE FİYATLANDIRMA DA DEĞİŞTİRİLMELİ

İlaç kurunda Euro’nun 14 üzerinden fiyatlandırılması ile neredeyse yarı yarıya olan bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Erçin, “Burada bütün paydaşlar göz edilerek; üretici, ecza deposu, kooperatifler, eczaneler olarak fiyatlandırmanın değişmesini istiyoruz” dedi. HABER/AYSU DURSUN