ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı. DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Tabip Odası ve Antalya Halkevi tarafından düzenlenen 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya ayağının açılışı Konyaaltı Cemevi salonunda yapıldı.  Antalya festival komitesi adına konuşan Dr. Ulaş Yılmaz, Antalya’da 16-26 Aralık tarihleri arasında izleyicisiyle buluşacak filmler, belgeseller ile 10 gün boyunca sanatın konuşulacağını söyledi. 

KADRİYE TUĞCU HALKEVLERİ PLAKET  1. FOTO

BELEDİYE İŞÇİLERİNE PLAKET VERİLDİ
Ülkede uzun süredir tek adam anlayışının hayatın her alanında uyguladığı nefessizlik politikasının, sanata da etki ettiğini belirten festival komitesi adına konuşan Dr. Ulaş Yılmaz, “Sanatın özgürleştirici rolü yönünde bu tür bağımsız, belli bir kaygısı olan, sponsorsuz ve gönüllü festivalleri daha önemli hale geliyor. İşçi Filmleri Festivali’nin sadece gösterim yapılan bir etkinlik değil aynı zamanda bir dayanışma örneğidir” dedi. 

KIZILARIK HALKI ADINA KONUŞMA ENGİN AKBABA

PLAKETİ BÜTÜN KADINLAR ADINA ALIYORUZ
Geçtiğimiz sene feminist gece yürüyüşünde Antalya’da 40 kadının gözaltına alınması ve 6 Şubat depremi sonrası dayanışma örneği gösteren, şiddete ve sömürüye karşı mücadeleleri nedeniyle  Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu’na da plaket verildi. Antalya Halkevi Başkanı Kadriye Tuğcu tarafından sunulan plaketi alan Avukat Aylin Onursev, 8 Mart’ta Antalya’da gözaltına alınan 40 kadının beraat ettiğini belirterek, “Ancak bu dava iktidarın kadınlardan ne kadar korktuğunu bir kere daha gösterdi. Korkmaya devam edin. Çünkü kadınlar susmayacak” dedi. 

SEYİRCİ

10 GÜN SÜRECEK
18. Uluslararası İşçi Filmleri Festival kapsamında, 10 gün boyunca Antalya’da ücretsiz film gösterimleri ve paneller yapılacak. 26 Aralık’a kadar devam edecek festivalde dünyanın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’den ezilenlerin, sömürülenlerin, direnenlerin öykülerini anlatan 100’e yakın uzun metrajlı ve kısa filmler ile belgeseller seyircinin karşısına çıkacak. Filmler sendikalar, kitle örgütleri binaları ile bazı kuruluşlarda gösterilecek.

SİNEMA TOPLU AÇILIŞ FOTO 2

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ