8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm yurtta kadınlar tarafından kutlandı. Yapılan eylem ve etkinliklerde kadın cinayetlerine, kadınların sosyal ve iş hayatında yaşadığı sorunlara dikkat çekildi. Attalos Meydanı’nda açıklama yapan Antalya Kadın Platformu üyeleri, Üçkapılar’da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde ise kadınların hak ihlali karşısında tepkilerini gösterdi.

G I K Sk5 E Xs A Ih7 Sp

‘KAZANDIĞIMIZ HAKLARA SALDIRI VAR’

Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını yapan Emine Karakurt, “Mücadele ile kazandığımız haklarımız, ülkemizde sürekli değiştirilmeye çalışılan yasalarla yok edilmek isteniyor. 6284’ün tam olarak uygulanmasına engel olan AKP-MHP iktidarı, İstanbul Sözleşmesi’ni tek adamın isteğiyle yasalara aykırı bir şekilde feshetti. Nafaka hakkının gaspı ve boşanmaların engellenmesi için aile arabuluculuklarının yasalaştırılması planları raflardan indirildi, yeniden gündeme alındı. Ama hatırlatalım, daha önceden de kadınları şiddetle yaşamaya mahkûm eden, kadın cinayetlerine yol veren bu planlar yine kadınların mücadelesi ile püskürtülmüştü. Yapılan bu saldırılar ‘ailenin güçlendirilmesi’ adına örgütlenmekte. Bu bağlamda kadınların yaşamı dini gerekçeler ileri sürülerek kıskaç altına alınmaya çalışılıyor. Tarikatlara, cemaatlere kamunun tüm kaynakları seferber ediliyor. Ülkenin cumhurbaşkanı, ‘şeriata düşmanlık, esasında dininin bizatihi kendisine husumettir’ diye şeriatı açıkça savunmaktan çekinmiyor. Laiklik karşıtı söylemlere geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

Hükümetin eğitime karşı gerici politikaları olduğuna söyleyen Emine Karakurt, “AKP-MHP iktidarının karma eğitime karşı yaptığı hamleler de cemaatlerle ele ele vererek kız çocuklarının okullardan uzaklaştırma arzusudur. Sermaye dışında bir şey düşünmeyen bu iktidar, MESEM projesiyle çocuk işçiler yetiştirerek eğitim ve öğretimden uzak güvencesiz ucuz işçi cenneti hedeflemektedir.  Biz kadınlar gerici bir nesil değil, laik ve bilimden yana bir neslin devamı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm çocukların eşit koşullarda eğitim ve öğretim hakkı için, okula aç giden çocukların beslenmesine her gün ne koyacağını düşünen kadınların ağır yükünü değiştirmek için bu iktidara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

G I K Skdq Xs Agawwx

‘KADINLAR EVDE ÇALIŞMAYA MAHKÛM EDİLİYOR’

Hükümetin kadınların çalışmasına engel olduğunu iddia eden Karakurt, “AKP-MHP iktidarının patronları zenginleştiren kapitalist ekonomi politikaları ile iktidarı arkasına alan kar hırsıyla donanmış patronlar, kadın emeğini ucuz iş gücü olarak görüyor. Uzun mesailer, sendikasız çalıştırma, özel yaşamlarını babaya, abiye ifşa etmekle tehdit etme, kreşlerin yok denecek kadar azlığı, hem işyerinde hem de evde çalışmaya mahkûm edilmeye ça işlışılan kadınların sosyal yaşamdan koparılmaya çalışılması kıskacında Agrobay, Özak, Sputnik, Burda Bebek direnişini ören ve birçok direnişte en ön saflarda yerini alan kadın direnişçilerinin yanındayız. Emeği yok sayılan, yasalardaçi olarak görünmeyen ev işçisi kadınlar, güvencesiz iş yaşamı koşullarında, iş kazalarına açık bir şekilde çalıştırılıyor. Emeğin insanca yaşanabilecek koşullara getirilmesi için birlikte, dayanışmamızla mücadelemizi sürdüreceğiz. Barışın savunucusu olacağız. Yaşanabilir alanlarımız her geçen gün daraltıyor. Doğanın talanına göz yuman ve hayvan dostlarımızın yaşam haklarını fütursuzca yok sayan bu düzeni biz kadınlar yıkacağız. Eşit, özgür, şiddetsiz, sömürüsüz bir dünya için, ayrımcılığa, gericiliğe, homofobiye, savaşa karşı yan yanayız, buradayız. Yaşasın 8 Mart! Yaşasın mücadelemiz, yaşasın kadın dayanışması!” diyerek sözlerini noktaladı. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER