Istlada'nın eski surları aydınlanırken antik taşlarında saklı bir tarih beliriyor. Likya'nın gizemli topraklarında, Finike-Kaş karayolu boyunca uzanan Davazlar’dan geçerek ulaşılan bu antik kent Istlada, adeta tarihle buluşmanın kapısını aralıyordu.

ISTLADA'NIN KÖKENİ

Istlada, adını yazıtlarında taşıyan bir kent; Likya Birliği içinde, komşu şehirlerle birlikte bölgenin kaderini paylaşmıştı. Hoyran'daki ilginç kabartmalar ve Likya yazıtları, bu kentin tarihini MÖ 4. yüzyıla kadar götürüyor. Kabartmalardan, antik kentin Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ev sahipliği yaptığı görülüyor. Bir zamanlar bu topraklarda yaşayanlar, taşlara işledikleri hikayelerle gelecek kuşaklara sesleniyor, varlıklarını sonsuza dek taşıyor.

20220421144854621 Istlada 5 Antalya Iktm Arsivi

HOYRAN ANITI

Kapaklı'da yükselen ünlü Hoyran Anıtı, geçmişin nefesini üzerinde hissettiriyor. Kaya yontularak oluşturulmuş bir mezar olan anıtın her bir detayında, bir zamanlar yaşamış insanların hikayeleri gizli. Göz alıcı kabartmalar arasında, mezar sahibinin ailesi ve askerleriyle birlikte resmedildiği sahneler, zamanın ötesine geçen bir anlam taşıyor.

KAYA MEZARLARI VE LAHİTLER

Akropol'ün doğu ve kuzeyinde, kaya mezarları ve lahitler sessizce yatıyor. Likya'nın karakteristik lahitleri, kaideleri ile birlikte geçmişin izlerini taşıyor bugüne. Her bir taşın altında, bir zamanlar yaşamış birinin hatırası yatıyor. Savaşçı kabartmalarıyla süslü stel tarzı mezarlar, ölümsüzlüğe olan inancı yansıtıyor.

KENTİN LİMANI

Istlada'nın hemen yanı başında uzanan Gökkaya Koyu, adeta bir zamanlar kentin hayat kaynağıydı. Bu muhteşem manzara, antik kent sakinlerinin yaşamlarını sürdürdükleri limanın hatırasını taşıyor hala. Denizin mavisine uzanan kıyılar, geçmişin sessiz tanıkları, anılarına hürmeten dalgalarla dans ediyor.

394849,Istlada 6Jpg

Istlada, taşları arasında binlerce hikaye barındırıyor. Geçmişin izleri, günümüze kadar ulaşarak bize tarihin derinliklerinde bir yolculuk sunuyor. Antik kentin sessiz sokaklarında dolaşırken kayalara işlenmiş hikayeleri dinlemek, geçmişin büyüsüne kapılmak demek. Istlada'nın ruhu, zamanın ötesine uzanarak bizlere ebedi bir miras bırakıyor.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER