Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre; Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa'da ilk sırada olduğunu ve 2012 ila 2022 yılları arasında iş kazalarında yüzde 686 arttığına dikkat çeken Ant, “2024 yılının sadece ilk 3 aylık döneminde 425 işçi, iş kazalarında hayatını kaybetti. Daha fazla can kaybı yaşanmaması adına kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü 31.12.2024 (yılsonuna kadar) tarihine ertelemesinin daha fazla uzatmamalıdır” dedi.

Ümit Ant

HER YIL ERTELENİYOR
İş kazalarının yüzde 98’inin bireysel hatalar, yüzde 2’lik kısmının ise ekipman eksikliklerinden kaynaklandığını söyleyen Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ümit Ant, kazalarının tamamının önlenebilir olduğunu ifade ederken uygulamada ki eksiklikler nedeniyle önüne geçilemediğini söyledi. Kamu ve özel sektörde 50’den az çalışanı olan ‘Az tehlikeli’ iş yerleri için getirilen ve 11 yıldır ertelenerek bir türlü yürürlüğe girmediğini söyleyen kanunla ilgili Ant, “Öncelikle İş yerlerini ‘Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli’ diye üçe ayırmamız gerekiyor.

Ofi̇s 4

Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde her ay iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti almak zorundalar. Maliyetleri gerekçe gösteren ve 50’den az çalışanı olan az tehlikeli olan iş yerlerini ilgilendiren bu kanun maalesef 11 yıldır erteleniyor. Uygulama noktasındaki sıkıntı olduğu için bu iş kazalarının önüne geçmekte biraz zor oluyor.  Tedbirler alınmış olsaydı bu kazalarında çoğunu da konuşmuyor olurduk” ifadelerine yer verdi.

2-228

ÇALIŞMA ŞARTLARINDA CİDDİ İYİLEŞME OLUR
Başkan Ant, az tehlikeli iş yerlerinin de kanun kapsamına girmesi durumunda işçi hakları ve çalışma ortamlarında da ciddi iyileşmelerin olacağını belirterek, “Kanunun yürürlüğe girmesi durumunda her ay bu iş yerlerinde; çalışma ortamının sağlığından, iş yerlerindeki güvenlik önlemlerine kadar kontrol edilecektir. Bu durumda hem olası iş kazalarının önüne geçilebileceği gibi çalışanlarında, iş sağlığı güvenliği konusunda farkındalığını da artıracaktır.

Ofi̇s 3

İnsana yakışır bir şekilde çalışma ve yaşama şartlarını oluşturmak adına iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için az tehlikeli iş yerleri için getirilen fakat sürekli ertelenen kanunun daha fazla ertelenmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Antalya Ekspres Gazetesi