Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı ve zamlar vatandaşın gündemini oluşturmaya devam ediyor. Et fiyatlarındaki yükseliş devam ederken Türkiye Kasaplar Federasyonu ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, "Ekonomiyi et belirlemiyor” ifadelerine yer verdi.

‘ET PAHALI DEĞİL ALIM GÜCÜ DÜŞÜK’

Et ve Süt Kurumu’nun kırmızı et piyasalarını dengeleme ve düzenleme amacıyla attığı adımdan bahseden Türkiye Kasaplar Federasyonu ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Et şu anda düşmeye başlayacak. Bildiğiniz üzere bugün Et ve Süt Kurumu bu konuya müdahale edecek. Türkiye’de bulunan 3-5 büyük firmaların oyununu Et ve Süt Kurumu bozacak. Kurum, birinci ayda piyasaya et verecek. Zaten fiyatlarda büyük bir artış yok ama vatandaşın alım gücü az olduğu için fiyatlar pahalı geliyor. Bugün hesap edersek, Türkiye'de diğer temel gıda maddelerine göre en az zam gelen yine et olmuştur. Ama ucuz mu? Hayır, vatandaşın alım gücüne göre yine pahalı” açıklamalarına yer verdi.

‘YARINI GÖREMİYORUZ’

Et fiyatlarına yansıyan artışın masraflardan dolayı olduğunu altını çizen Başkan Osman Yardımcı, "Biz eti aldığımız zaman zaten bunun yüzde 50 yüzde 60'ı masrafa gidiyor. Vatandaş sanıyor ki biz oradan eti aldık getirdik, büyük bir fiyata satıyoruz. Yok öyle bir şey" dedi. Yeni yılda yaşanacak zamlar hakkında görüşlerini paylaşan Başkan Osman Yardımcı, “Önümüz yılbaşı. Bir de yine önümüzde 3 aylar yaklaşıyor, Ramazan geliyor. Piyasada etimiz var. Et, Balık Kurumu et getiriyor ama biz ithale karşıyız. Neden? Çünkü her ithal geldiğinde bu büyük firmalardan doğan bir durumdur. Bu sefer ne oluyor? Küçük üreticiye zarar oluyor. Küçük üretici zaten kazandığını kazanıyor. Bu sebeple şu anda yeni yılda et düşecek mi zamlanacak mı, biz bile yarını göremiyoruz" ifadelerine yer verdi.

TEMEL GIDANIN BİR NUMARASI

Temel gıda ürünlerinin başında etin geldiğini dile getiren Başkan Osman Yardımcı, "Temel gıda maddelerinde bilindiği üzere yüzde 300-400 oranında zamlar geliyor. Ette de biz zam mı gelsin istiyoruz? Hayır, gelmesin çünkü vatandaşın alım gücü önemli. Temel gıda sırasında birinci sırasında yer alan ettir. Biz isteriz vatandaşlar da yesin" dedi. Fiyatların düşmesinden yana olduklarını ifade eden Başkan Yardımcı, “Biz istiyoruz ki fiyat düşsün. Bizim bildiğimiz kadarıyla şu anda yapılan müdahale fiyatları ya dengede tutar zam olmaz ya da düşebilir de yılbaşından sonra” açıklamalarında bulundu. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin