AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalına konuk olarak Yunanistan turizmi hakkında görüşlerini paylaştı.

YUNANİSTAN YERİNE KUZEY KIBRIS

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, Yunanistan'ın ada turizmi yapmasının ve ana karalarında da belirli bir turizm hareketinin olmasının yanı sıra Yunanistan'ın pahalı bir turizm destinasyonu olduğunu belirtti. Başkan Kavaloğlu, “Yunanistan ada turizm yapıyor ve ana karalarında da belli bir turizm hareketleri var. Ada turizmi yaptıkları için aslında pahalı bir turizm destinasyon Yunanistan. Ama şöyle düşünün Yunanistan’ın hiçbir bölgesinde ‘Türkiye’ye gidelim’ diye bir kampanya göremezsiniz. Dolayısıyla burada bir parçada milliyetçi olmaya davet ediyorum ben turistlerimizi. Eğer Ege’de ya da Antalya’da tatil yapmayacaklarsa Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapsınlar, tatil bölgelerini Kıbrıs’ta değerlendirsinler. Çünkü sonuçta biz rekabet ediyoruz, tatlı tatlı sert bir rekabettir bu bizim İspanya ve Yunanistan ile yaptığımız rekabet” ifadelerine yer verdi.

Başkan Kavaloğlu, Ege veya Antalya'da tatil yapmayı düşünmeyenlerin Kuzey Kıbrıs'ta tatil yapmalarını tavsiye etti. Rekabetin tatlı sert olduğunu ve İspanya, Yunanistan gibi ülkelerle ciddi bir rekabet içinde olduklarını belirten Kavaloğlu, Avrupa Birliği'nin bu ülkeleri finansal olarak desteklediğine dikkat çekerek, “Tur operatörleri bazında ciddi bir rekabetimiz var. Bir de Avrupa Birliği’nin kendi normları içerisinde finansal anlamda desteklemeye çalıştığı bir turizm hareketi var. İspanya’yı, Portekiz’i, Yunanistan’ı ve İtalya’yı özellikle Güney Fransa’yı Avrupa birliği çok ciddi anlamda destekliyor” dedi.

‘AVRUPA PAZARINI ARTIRMALIYIZ’

Türkiye'nin Avrupa'da pazarlama faaliyetlerini artırması gerektiğini ifade eden Kavaloğlu, “Almanya’dan yaklaşık 60 milyona yakın paket var. İngiltere’den keza öyle 58 milyon paket çıkış var. 18 milyon İngiliz tatile İspanya’ya gidiyor. Bizim ulaştığımız rakam 3,8 milyon, dolayısıyla bizim bu anlamda Avrupa’da da pazarlama faaliyetlerimizi arttırmamız gerekiyor” açıklamalarına yer verdi.  Ayrıca, ülkede yaşayan vatandaşların tatil yapma ihtiyacının önemli olduğunu vurgulayarak, yurt dışı tatil ihtiyacı olanların Kuzey Kıbrıs'ta tatil yapmalarını öneren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Ülkemizde yaşayan vatandaşların refah seviyesi onların tatile çıkma ihtiyacı bizler için çok değerli, bu sebeple Yunanistan demeyelim de kendi ülkemizde aynı imkanlar da daha güzel tatil yapmayı tercih edelim. Eğer yurt dışı ihtiyaçları varsa da Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmalarını tavsiye edelim, rica edelim” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER