ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, son dönemde sokağa terk edilen evcil hayvan sayısında artış yaşanıyor. Artan mama fiyatları nedeniyle terk edilen sahipli hayvan sayısındaki artışın sokak hayvanlarını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Hayvanları Koruma Derneği Antalya Temsilcisi Sevda Kıraç, “Maliyetlerin artmasıyla birlikte, sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerin de bu maliyetleri karşılamakta zorlandıklarını görüyoruz. Bu durum sokak hayvanlarının beslenme ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çekmelerine neden olduğu gibi sokaktaki hayvan sayısında da bir artışına neden oluyor” dedi. Kıraç ayrıca yerel yönetimlere hayvanseverler ile işbirliği çağrısında bulundu.

Foto (1)-124

PAHALI VE KALİTESİZ MAMALAR

Hayvan mamalarının lüks değil yaşamsal ve temel bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Hayvanları Koruma Derneği Antalya Temsilcisi Sevda Kıraç, artırılan KDV oranın acilen tekrar düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Ortalama kilo ağırlığındaki bir köpeğin ayda en azından 15 ila 20 kilo arasında bir mama tüketmesi gerekiyor. Piyasa da bulunan kalitesiz ve en ucuz mamanın kilosu bile 70 ila 80 lira arasında değişiyor. Veteriner ve diğer giderleri hariç yalnızca aylık mama parası bile bin 500 lirayı buluyor. Uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı nedeniyle bunun 270 lirası vergilere gidiyor. Veterinerlik ve diğer giderleri de düşününce bu maliyetinin altından kalmayan çok sayı da kişi maalesef hayvanları terk etme yoluna gidiyor. Bu nedenle hayvan sahipleri üzerindeki bu yükü birazda olsa azaltmak adına yüzde 18’in acilen yüzde 1’e düşürülmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde maalesef bu terk devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Foto (3)-73

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Sokak hayvanları için yerel yönetimlere, hayvanseverlerle işbirliği yapma çağrısında da bulunan Kıraç, mevcut yasayı hatırlatarak, “Sokak hayvanlarıyla ilgili yaşanan sorunlara baktığımızda, 2004 yılında çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu uygulansaydı, belki de bugün çok farklı şeyler konuşuyor olacaktık. Kanun güzel ama uygulayan yok” dedi. Kıraç ayrıca sokak hayvanlarının yaşadığı sorunların çözümünde hayvanseverlerle işbirliği yapmanın önemine de değindi. Sokak hayvanları için gönüllü desteklerin büyük önem taşıdığını belirten Kıraç, “Yerel yönetimlerin, hayvanseverlerle el ele vererek, sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek için çaba göstermelidir. Ancak bu şekilde kalıcı çözümler üretebiliriz” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ