ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Antalya’nın turizm merkezlerinden Kekova bölgesinde, mahalle sakinlerinin kullandığı Üçağız köyü yüzer iskelesi ve çevresi, pazarlık usulüyle 10 yıllığına kira ihalesine çıkarıldı. Bölge halkı, siyasiler ve STK'lar ise bu duruma tepki gösterdi. İhalesi bugün yapılacak 12 bin metrakare büyüklüğündeki Üçağız köyü iskelesi, ihaleyle özel bir şirkete kiralanacak. İhale öncesi iskelede toplanan Toros Dağları ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER) üyeleri, köylüler ve çevreciler ihalenin iptal edilmesi çağrısıyla eylem yaptı. Eyleme ayrıca Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Aliye Coşar ve Aykut Kaya, CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ve Demre Belediye Başkanı Fahri Duran katıldı. Nail Kamacı, Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Murat Akoy katıldı.

Foto (2)-125

Eylemciler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ihaleyi iptal etmesi çağrısı yaparken Demre Belediye Başkanı Fahri Duran da, ‘’Kimseye alanı boş bırakmayacağız’’ dedi. Duran, “Buraya talip olacakların Üçağız’la, Demre ve Antalya ile ilgili hesapları varsa biz Demre Belediyesi ve CHP olarak her zaman karşısındayız. Kimseye alanı boş bırakmayacağız. Şayet ihaleyi alamazsak, biz Üçağız halkı olarak kimseyi Üçağız sınırları içine sokmayacağız ve gerekli mücadeleyi yapacağız. Tekrar Üçağız halkını sınava tabi tutacaklarsa sınavı 25 Haziran’dan sonra göreceğiz ve bu sınavı iyi olanlar, doğru olanlar, hak edenler kazanacak” diye konuştu.

Foto (2)-126

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “Bu alanda yapılacak ihaleye karşı koymak için sizlerle beraberiz, Kekovalılarla beraberiz. AKP, son zamanlarda kıyılarla ilgili yeni düzenlemeler getirmek istiyor. Ekonomik olarak sıkışan AKP’nin kupon arazileri bulmaktır. Kekova da onlar için bir kupon arazi. Bu çalışmaları durdurmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Sadece Antalya’da değil, Türkiye’nin bütün her yerinde bu şekilde yapılacak her türlü eylemde CHP ve CHP’li belediye başkanları ve milletvekilleri olacaktır” dedi.

Foto (1)-139

Bölgenin özel nitelikli, tarihi dokusu ve sit alanı olmasının yanı sıra yerel turizmin yapıldığı bir yer olduğunu belirten Cavit Arı, “İskelede teknesi bulunan vatandaşlarımızın hemen hemen çoğunluğunun bu bölge insanı olması, yani yerelde bulunan vatandaşlarımızın burada bir hem turizm hem de bir ekmek mücadelesi verdiği bir alandayız. Ben buradan sizler adına çevre ve Şehircilik Bakanı’na seslenmek istiyorum. Sayın Bakan, bu bölgeyi sıradan bir yermiş gibi görerek, ihaleyle birilerini vererek burayı mahvetmenize müsaade etmeyeceğiz. Sayın Bakan’a ve ekibine tekrar seslenmek istiyorum. Tekneciler ekmek mücadelesi veriyor. Yarın siz onların ekmeğine el uzatılmasına, bu alanın mahvedilmesine yol açacaksınız.

Foto (1)-138

Aliye Coşar “Kıyılardaki yaşamak zordur. Her zaman iktidarın gözü iktidarda ve sahillerde olmuştur, buradaki örnekte olduğu gibi. Bölge halkının emeğiyle, belediyenin emeğiyle yapılan bir yere niçin ihaleye çıkıyor? Burada zaten sezon 2 ay. İnsanların bir şekilde geçimini sağlarken buraların ranta açılmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu. Bölgenin doğal ve arkeolojik sit alanı olduğuna dikkati çeken CHP Antalya Milletvekili Aykut Kaya, “Yani burası bir çivi bile çakılmayacak bir yer. Yine Kaş-Kekova Özel Koruma sınırları içinde kalan bir yerden bahsediyoruz. Buraya bir tesis üzere ihale edemezsiniz. Biz CHP olarak Üçağızlı vatandaşlarımızın yanındayız. Buranın onlardan alınarak ısmarlama şekilde üçüncü şahıslara peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. Burası yıllardır yaşayan vatandaşlarımızındır, geçim kaynağıdır” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ