İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getiren bu benzersiz bölüm, geleceğin liderleri ve bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefliyor. İlkokuldan üniversite düzeyine kadar fikri, projesi ya da bilim yarışmacısı olanlara bir sınıf ve 3 atölye ayıran Dokumapark’taki merkez, araştırmacıları bilimsel yöntemlerle tanıştırarak, onlara kendi projelerini geliştirme ve uygulama fırsatı sunuyor. 
 
Deneyim ve materyal desteği 
Mekatronik Mühendisi Burakcan Doğu ile Biyomedikal Mühendisi Burcu Ateş’in mentorluk yaptığı AR-GE bölümüne gelenlere elektronik deney seti, üç boyutlu yazıcı, CNC router, elektronik devre setleri, matkap tezgahı, küçük torna makineleri kullanılıyor, yardımcı ekipmanlar olarak güç kaynakları ve osiloskop gibi çalışma ekipmanları veriliyor. İnsansız hava araçları, çevre dostu teknolojiler, otonom araçlar, robotik teknolojiler, roket ve uydu teknolojileri, uzay araştırmaları ve sürdürülebilir tarım gibi birçok farklı alanlarda rehberlik yapan Doğu ile Ateş, deneyimlerini paylaşıyor. 
 AW102307_01
Bilimseverleri destekleyeceğiz 
Genç yetenekleri destekleyen bir eğitim programı sunmanın yanı sıra, öğrencilere laboratuvar deneyimi, sunum becerileri ve takım çalışması gibi kariyerlerini şekillendirecek önemli beceriler kazandırmayı amaçladıklarını açıklayan merkez müdürü Selim Tıraş, “Milli teknoloji hamlesi yolunda Antalya Bilim Merkezi ailesi olarak her zaman bilim severleri gururla destekleyeceğiz. Genç projecilere bilimsel keşiflerde bulunma ve kendi projelerini hayata geçirme imkânı sunarak, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacağız. Proje gruplarına disiplinler arası ortamda iş birliği yapma ve  çözümler üretme şansı vereceğiz.” diye konuştu. 
                                  

Kaynak: İHA