ANTALYA’YI sadece deniz, kum ve güneş üçlüsü olarak anıyorsanız eğer, muhtemelen geri kalan tüm güzelliklerden haberdar ve şehre hakim değilsiniz… Çünkü Antalya demek doğa demek, manzara demek, Antalya demek gün batımı demek, deniz kenarı demek. Tabi bunların olduğu yerde piknik demek, mangal demek, dinlenme ailecek keyifli anlar geçirmek demek. Bu saydıklarımızın hepsi Antalya’da mevcut, ister ücretli mesire alanları ister ücretsiz piknik alanları olsun birçok seçenek sizleri bekliyor. Antalya’nın sadece merkezinde değil ilçelerinde de pek çok piknik alanı mevcut. Bunları sizler için ilçe ilçe araştırdık. Bugün sizlere Antalya’nın merkez ilçelerinden biri olan Kepez’de bulunan piknik alanlarından bahsedeceğiz. Havaların ısınmasıyla en çok tercih edilen aktivitelerden biri olan piknik için bakalım Kepez’de neresi var? İşte tüm detaylarıyla o piknik alanları…

1-      Kepez Belediyesi Sosyal Tesisleri Piknik Alanıkepez-belediyesi-sosyal-tesisleriKepez piknik alanı olarak da bilinen tesis, Antalya’nın çıkışında, Antalya – Denizli karayolunun başlangıcındadır. Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne yakındır. Bu alana gelen piknikçiler, asırlık ağaçlardan oluşan koruluk içerisinde doyasıya piknik yapabilirler. Şehrin kalabalığından, neminden ve gürültüsünden biraz olsun uzaklaşmak isteyenler Kepez Piknik Alanı’nı tercih edebilirler.

2-      Tek Sarnıç Kent Parkıkepez-belediyesi-sosyal-tesisleri
Tek Sarnıç Kent Parkı’nda, botanik parkla birlikte serbest piknik alanları, 1135 metre yürüyüş yolu, 615 metre bisiklet yolu, voleybol çizgilerinin de eklendiği  iki adet basketbol sahası bulunuyor. Parka ismini veren sarnıcın tarihi değeri ile alan içerisindeki çam ağaçları da korunuyor. Parkta ayrıca restoran, açık hava spor aletleri ve çocuk oyun alanları da hizmet veriyor.

 

3-      Ekşili Şelalesi Piknik Alanıekşili şelale piknikAntalya’nın kamp ve piknik alanlarından size nefes aldıracak olan Ekşili Göleti kent merkezine yaklaşık 40 km mesafede yer alıyor. Ekşili Gölet’inde herhangi bir tesis bulunmuyor. Piknikçilerin ve kampçıların ihtiyacı olan tüm yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarını alarak gelmesi gerekiyor. Burada içme suyu ve tuvalet yok. Kamp alanı için ücret ödemesi de yapmanız gerekmiyor. Ancak dağların arasında kalmış bu kuytu köşe yerde temiz çam ağaçlarının havasında kamp yapmak sizler için dinlence olabilir.

4-      Kirişçiler Mesire Alanıkirişciler mesire alanıOdabaşı Yolu ile Kirişçiler Yolu’nun kesiştiği yerde bölge halkının piknik yeri olarak kullandığı 70 dönümlük orman mesire alanı, doğa içerisinde eğlenmek, dinlenmek ve spor yapmak isteyenlere olanak sunmaya devam ediyor. İçerisinde kızılçam ağaçlarının olduğu mesire alanı, ziyaretçilerine yaz aylarında serin ve dingin bir doğada piknik yapma ve dinleme imkanı sunuyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli tarafından yapılan mesire alanında Kepez’in ilk kum futbol ve voleybol sahaları da yer alıyor. Kirişçiler Mesire Alanı’nı ziyaret edenler, kum futbol ve voleybol sahaları ile açık hava spor aletlerinde spor yapma imkanı da buluyor.

5-      Antalya Hayvanat Bahçesi Piknik AlanıHayvanat-Bahcesi piknik alanıAntalya Hayvanat Bahçesi, yemyeşil bir piknik alanının içinde yer aldığı için buraya sadece hayvanları ziyaret etmek amacıyla değil piknik yapmak için de gelebilirsiniz. Çimlerin üzerinde yer alan piknik masalarında sofranızı açarak mangal bile yakabilirsiniz. Hayvanların bulunduğu yerler ise çok geniş tutulmuş. Doğal ortamlarına uygun koşullarda bulunuyor, her biri rahat rahat nefes alıyor, düzenli besleniyor ve sağlıklı yaşıyorlar. Bu sebepten dolayı kendinizi hayvanların doğal ortamlarına girmiş gibi hissediyorsunuz. Aracınızla gidiyorsanız ve piknik alanına aracınızla girmek isterseniz, araç içindeki yolcu sayısına bakılmaksızın araç ücreti ödemeniz gerek. Yaya gelecekseniz ya da öğrenciyseniz ona göre ücretlendirme var.

 

6-      Kepez Belediyesi Kent Ormanıkepez kent ormanıAntalya’nın akciğerlerini oluşturan 140 bin metre kare alan üzerindeki Kent Ormanı’nda oyun alanları, kafeteryalar, oturma alanları, yürüyüş ve koşu alanları, fıtness ve spor aletleri bulunuyor. Kepez Kent Ormanı, yeşilin kucağında, rengarenk mevsim çiçekleri  arasında Antalyalılara doğanın kucağında bir hediye sunuyor. Özellikle hafta sonları sahillerden sıkılmış Antalyalıların dinlenme ve piknik için tercih ettiği bir tesistir. HABER/BUSE ER