YAKLAŞIK 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında zam oranında uzlaşma sağlanamadı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Tiyatro sahnesi bir gece yarısı başlayıp sabaha karşı kapanmıştır” açıklamasında bulundu.

‘EMEKÇİ ENFLASYONUN ALTINDA KALMIŞTIR’

KESK’in açıklamasında, “Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasındaki oransal zam teklifinde, uzlaşma sağlanamamış gibi yapılmış ve zaten kapalı kapılar ardında belirlenen bu oranı ilan etme ve imza altına almak için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamıştır. Yani tabiri caizse bizleri biraz daha oyalamak için top taca atılmış, topu çevirme görevi devlet güdümlü sendikadan devlet güdümündeki hakem kuruluna geçirilmiştir. Emekçiler, emekliler ve onların ailelerinin insanca yaşamaya yetecek zam beklentisi yine yandaşın satış sözleşmesiyle enflasyon oranın altında kalmıştır” ifadelerine yer verildi.

kesk 22

‘LAF ÇOK KAZANIM YOK’

KESK, Memur-Sen ve hükümet arasında uzlaşılan 50 madde için “Laf çok, kazanım yok” ifadelerini kullanarak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “22 Ağustos tarihinde gündüzün aydınlığında söz kuramayanlar, gecenin karanlığında kameraların karşısına geçtiler. ‘Hem 11 hizmet kolunda hem de genelde önemli kazanımlara imza attık’ yalanlarına sarıldılar! 11 hizmet kolunda sosyal medyadan ‘kazanım’ diye paylaşılan başlıklara baktığımızda; bunların büyük bölümünün önceki toplu sözleşme maddelerinin olduğu görülmektedir. Özellikle ekonomik boyutuyla elle tutulur hiçbir yanı bulunmamaktadır” denildi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN