Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Sanat Müziği İcra Heyeti tarafından hazırlanan ‘Saz Eserleri Konseri’, 28 Mayıs Salı günü izleyicilerle buluşacak. Müzik yönetmenliğini Aydemir Tuncer'in üstlendiği konsere katılım ücretsiz olup, tüm halka açık olarak düzenlenecek. Konser, 28 Mayıs Salı günü saat 20.30'da AKM Perge Salonu'nda gerçekleştirilecek.


KONSERVATUAR HAKKINDA
İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı, 1991 yılında musiki evi olarak kuruldu ve 1998'den itibaren konservatuvar olarak hizmet veriyor. Konservatuvar bünyesinde 7 topluluk, 6 eğitim bölümü ve 10 branşta enstrüman kursları bulunuyor. Eğitim programları 3 yıl sürmekte ve kurslar, 8 aylık eğitim dönemi ve 2 aylık yaz kursu olarak düzenleniyor. Konservatuvara kabul süreci, yetenek sınavıyla gerçekleşiyor. İcra heyetleri ve korolar arasında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Kadınlar Korosu, Tasavvuf Müziği, Çoksesli Koro, Gençlik Korosu ve Çocuk Korosu bulunuyor. Eğitim bölümleri arasında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Tiyatro, Ses ve Şan Eğitimi, Halk Oyunları ve Enstrüman Eğitimi yer alıyor. Enstrüman kursları ise piyano, gitar, keman, viyolonsel, mandolin, bağlama, yan flüt, ud, kanun ve ritim üzerinde gerçekleşiyor.


İSMAİL BAHA SÜRELSAN HAKKINDA
Klasik Türk müziği sanatçısı İsmail Baha Sürelsan, 19 Kasım 1912'de Bursa'da doğdu ve 12 Nisan 1998'de Antalya'da vefat etti. Tarım mühendisliği eğitimi aldı ve aynı zamanda müzik öğrenimi gördü. Yüksek tarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı. Türk müziğine bilimsel araştırmaları, yayınları, konferansları ve eğitimciliği ile hizmet verdi. Dinî ve din dışı alanlarda yüzü aşkın bestesi kaydedildi. Sanatçının eserleri arasında ‘Sandal’, ‘Güle sor, bülbüle sor’, ‘Çekmiyor yâr-ı sitemkâr hayli demdir nazımız’ gibi unutulmaz eserler bulunmakta. Sürelsan aynı zamanda, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde dinî müzik dersleri vermiş, TRT Kurumu ve Kültür Bakanlığı gibi kurumlarda görev almıştır. Daha sonrasında 1977 yılında sağlık sorunları nedeniyle Antalya'ya taşınmış ve 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesi, sanatçının anısına ‘İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’ adında bir eğitim kurumu kurmuştur. 

G M L T L E T E5 T5

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER