Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 23 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek olan Genel Kurul'da Ticaret Kanunu'nda yapılması planlanan düzenlemeleri ele alacak. Bu düzenlemeler arasında fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılması da bulunuyor. Antalya Emlakçılar İş Takipçileri ve Oto Galericiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, 23 Nisan Salı günü TBMM’de görüşülmesi beklenen önemli yasa tekliflerinde konut sektöründe yaşanan sorunların da ele alınması gerektiğine dikkat çekti.

KONUT FİYATLARI YÜKSEKLERDE

Antalya Emlakçılar İş Takipçileri ve Oto Galericiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, konut sektöründeki sorunların da TBMM çatısı altında ele alınmasını talep ediyor. Başkan İsmail Çağlar, konut piyasasındaki uzun süreli sıkıntılara dikkat çekerek, “Fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılacağı iddia ediliyor. Konut fiyatlarının özellikle son 3 yıl içerisinde inanılmaz artış gösterdiğini düşünecek olursak konut piyasasını manipüle edenlerin de bu kapsamda değerlendirilmesini ANEKO olarak talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.  Başkan İsmail Çağlar, konut fiyatlarındaki bu artışın kabul edilemez düzeyde ve piyasanın diğer bileşenleriyle karşılaştırıldığında orantısız bir yükseliş gösterdiğini vurgulayarak, “Türkiye’de konut fiyatlarının artmasının birçok nedeninin vardır. Konut piyasasını ele aldığımızda fiyat artışı için birçok nedeni sıralayabiliriz fakat artışların bu derece olması kabul edilebilir değil. 3 yıl öncesine göre konut fiyatlarında yaklaşık 10 kat bir artış yaşandığına şahit oluyoruz. Öte yandan piyasanın bileşenlerine bakınca diğer kalemlerde 10-15 kat arası bir artış yaşanmadığına da şahit oluyoruz. Kısaca konut fiyatlarının inanılmaz boyutta arttığını söylemek yanlış olmayacaktır” dedi.

ÇÖZÜM TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NDE

Konut sektöründeki sorunların çözümünün TBMM'de olduğunu savunan Başkan Çağlar, fahiş fiyat artışına neden olan işletmelere yaptırımlar uygulanmasını, hatta işletmelerin kapatılmasını talep etti. Başkan İsmail Çağlar, “Biz de herkes gibi 23 Nisan günü TBMM’de hangi kararların alınacağını merak ediyoruz. Önemli yasa teklifleri Meclis'te görüşülerek Ticaret Kanunu'nda birçok düzenlemenin yapılacağı belirtiliyor. Yaklaşık 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenlemenin de yer alacağından bahsediliyor. Kimlerin bu kapsamda yer alacağını ise Salı günü öğreneceğiz. Biz de ANEKO olarak Salı gününü beklemeden konut sektörünün de TBMM çatısı altında bu kapsamda değerlendirilmesini ve konut piyasasında yaşanan sorunların ele alınmasını istiyoruz. Birileri ne yazık ki konut piyasasını manipüle ediyor. Devlet yetkilileri bu konuya ilişkin önlemler almak için çalışmalar yürütse de hala konut fiyatları çok yüksek. Bu sorunun çözülebileceği yerin TBMM olduğuna inanıyoruz. Konut sektöründe fahiş fiyat artışına neden olanlara da yaptırım uygulanmasını, idari para cezasının verilmesini, hatta işletmelerinin kapatılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘FAHİŞ FİYATLAR DURDURULMALI’

Konut satışlarının istenilen seviyede olmadığını belirten Başkan İsmail Çağlar, konut fiyatlarının yüksekliği ve bankaların faiz politikalarının vatandaşlar için uygun olmamasının da bu duruma katkı sağladığını dile getirerek, “Yılbaşından bu yana konut satışları yükselse de henüz eski seviyelere gelemedi. Çünkü hem konut fiyatları çok yüksek hem de bankaların faiz politikaları vatandaşlar için elverişli değil. Tabii bunun yanı sıra başka faktörlerin de payı büyük. Öte yandan birçok vatandaşımızın ev sahibi olmak için can attığını da biliyoruz. Her platformda ifade ettiğimiz gibi konut sektörünün birçok sorunu var ama çözülmesi gereken ilk sorun ise fahiş fiyatları durdurmak olacaktır. TBMM umarız sesimize kulak verir ve sorunlarımızı çözmek için adım atar” ifadelerine yer verdi. 

Sdfghfjgkyçıdtukyrjdrhs

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER