ANTALYA’DA köpek balığı ile karşılaşma videolarında artış yaşanıyor. Dün sosyal medyaya yansıyan görüntüler vatandaşı tekrar paniğe sürükledi. Konyaaltı Kadınlar Plajı açıklarında teknesiyle dolaşan iki kişi köpek balığıyla karşılaşma anlarını saniye saniye kaydetti. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde köpek balığının 1 saat boyunca teknelerinin etrafında dolaştığını belirten kişinin “hoşt” diyerek köpek balığını kovmaya çalışması dikkat çekti. Konyaaltı Sahili’nin 200 metre açıklarındaki bir tekneden kaydedilen görüntüler kısa sürede sosyal medyanın gündemine yerleşti. Teknede bulunan iki kişinin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde köpek balığının yaklaşık 1 saattir teknelerinin peşinde olduğunu ve pervanesini yemek için hamle yaptığı belirtildi.

köpek balığı fotoGörüntülerde köpekbalığını ilk gördükleri anı anlatan kişi, “Bak bu canavar var ya ayağımı yıkarken bir anda geldi. Köpek balığı teknemizin etrafında tur atıp duruyor. Köpek balığı sanırım yara almış bir kancadan kurtulmuş olabilir. Şu anda tekneye saldırıyor. Deli gibi dönüyor böyle bir şey var mı? Antalya burası. Pervaneye ısırık atıyor” şeklinde konuştu.


KÜT BURUNLU KÖPEKBALIĞI DA KAMERALARA YANSIMIŞTI
Geçtiğimiz günlerde de Antalya açıklarında sportif balıkçılık yapan Savaş Dursun’un oltasına takılan köpekbalığı tüm Antalya’ya korku dolu anlar yaşatmıştı. Balığı teknesine aldığında neye uğradığını şaşıran Dursun, gözleri zümrüt üzere parlak, dişleri ise testereyi andıran balığı eliyle tutup yaşadığı o şaşkınlığı cep telefonuyla kaydetmişti. Küt burunlu köpekbalığını tekrar denize salan Dursun, 28 yıldır balıkçılık yaptığını ve bu türlü bir balıkla birinci kere karşılaştığını söylerken görüntülerin kısa sürede yayılması üzerine Antalyalılar korku dolu anlar yaşadı. Denize girerken panik ve korku halinde olan vatandaşa Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu’ndan ise olaya yönelik açıklama geldi.

mehmet gököğlu-1

SON 200 YILDA KÖPEK BALIĞI POPÜLASYONU YÜZDE 97 AZALDI

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, öncelikle köpekbalıkları içerisinde tehlike arz eden ‘Mako’ türünün Antalya’da sayıca çok az bulunduğunu belirtti. Gökoğlu, “Bizim kıyılarımızda Mako denilen ve tehlike arz edebilen köpekbalığı türünün sayısı çok azaldı IUCN’nin kırmızı listesi CR kategorisinde (kritik seviye) yer alıyor. Kıyılara yanaşmaz.  Bu tür, açık sularda yer alır. Vatandaşlarımızın korkmasına gerek yok, rahatlıkla denize girebilirler” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada art arda yayılan görüntülere yönelik vatandaş köpek balıklarının sayısında artış yaşandığını düşünse de Gökoğlu, aksine son 200 yılda köpek balığı popülasyonunun yüzde 97 oranında azaldığını aktardı. HABER/BUSE ER
 

‘Köpekbalıkları endişe yaratmaya başladı’ haberi için tıklayınız: https://www.antalyaekspres.com.tr/kopekbaliklari-endise-yaratmaya-basladi