Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) düzenlediği toplantıda konuşan Uzman Klinik Psikolog Melisa Burçin Oral, son günlerde ülke gündemine oturan Ankaragücü-Rizespor maçında yaşanan sporda şiddet olaylarını ele alarak psikolojik değerlendirmelerde bulundu.

ÖFKENİN ALTINDA BİR SEBEP VARDIR

Yaşanan olaylarla birlikte öfke kontrolü yapamadığımızın görüldüğünü dile getiren Uzman Klinik Psikolog Melisa Oral, “Bunu Ankaragücü-Rizespor maçında yaşanan olaylarda gördük. Zaten öfke kontrolü normal şartlarda gerekli olan bir şey değildir. Örneğin yemek yerken öfke kontrolüne gerek yoktur. Öfke kontrolü yapamayan insanlarda mutlaka bunun altında yatan bir şey vardır. Örneğin insanlar kasiyere bir anda patlarlar, aslında bir gün önce eşiyle tartışmıştır ve bunu kasiyere yansıtır” ifadelerine yer verdi.

KULÜP BAŞKANLARINA DA PSİKOLOJİK TEST YAPILMALI

Konuyla ilgili değerlendirmelerine devam eden Uzman Klinik Psikolog Melisa Oral bunun altında yatan nedenin yetersizlik duygusu olduğunun altını çizerek, “Bunun adı yetersizlik yanımsamasıdır. Sesini çıkaracağı insanı arar. Ankaragücü başkanının da mutlaka öfke kontrolünü tutamamasının bir nedeni vardır. Bunun için benim önerim kulüp başkanlarına da psikolojik testlerin yapılmasıdır. Bizler iş yerine bir personel alırken bile psikoloji testi yaptırıyorsak kulüp başkanlarına da başkanlık koltuğunda otururken psikolojik test yapılmalıdır” açıklamalarında bulundu. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin