KYK öğrenim kredisi alan öğrencilerin, kariyer hayatlarına borçla başladığını dile getiren Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Başkan Kadir Öztürk, “Mezun olduktan sonra iş bulamayan bir sürü öğrenci var. Bu çocuklar nasıl ödeyecekler bu krediyi?” ifadelerine yer vererek öğrencilerin KYK borçları sebebiyle yaşadığı zorluğa dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER HAYATA BORÇLA BAŞLIYOR

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, KYK borcu ile iş hayatına başlayan öğrenciler hakkında görüşlerini paylaşarak, “Sosyal devlet diye bir devlet ortada olmadığı için öğrencilerin KYK'dan aldığı kredinin 5 katını geri ödüyor. Zaten öğrenciler mezun olduğunda en az 2 yıl iş bulamıyor. Bulduklarında da asgari ücret ile maaş alıyorlar. Bu şekilde bu krediyi nasıl ödeyecekler?” dedi. Başkan Öztürk, “Sosyal devlet anlayışını uyguluyor olsak, bu kredileri öğrencilere daha ucuza ve faizsiz verirlerdi. O gün ne kadar para yatırıldıysa aynı parayı geri öder çocuklar, hem de üstlerine yük olmadan” ifadelerine yer verdi.

NASIL ÖDEYECEKLER?

Başkan Kadir Öztürk, öğrencilerin mezun olduklarında iş bulma zorluğu çektiklerini ve bulduklarında asgari ücretle çalıştıklarını vurgulayarak, “Öğrencilerimiz mezun olduklarında bu KYK borçlarını ödeyemiyorlar. Geçmiş dönemde de bir sürü çocuğun başına geldi; birçok öğrencimize haciz geldi, ailelerine haciz geldi” dedi. Sosyal devlet ilkesinin uygulanması halinde, kredilerin daha uygun ve faizsiz bir şekilde öğrencilere verilebileceğini ifade eden Başkan Kadir Öztürk, “Atanamayan 500 bine yakın öğretmen adayı var. Açıkta kalan bir sürü mühendis var, psikolog var, bir sürü öğrenci var. Bu çocuklar nasıl ödeyecekler bu krediyi? Düzgün bir sosyal devlet sistemi olsaydı bunların hiçbiri yaşanmazdı” açıklamalarına yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER