ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, mahkeme kararı sonrası alana giderek incelemelerde bulunan Peyzaj Mimarları Odası Şube Başkanı Gülsüm Kıldan ve Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Funda Yörük, ortak basın açıklaması yaparak, alanda doğal ve arkeolojik alanın zarar görmeye devam ettiği ifade ederek, “Tahribatın devam ettiği açıkça görülmektedir. Mahkeme kararının yerine getirilmemesi halinde gerekli yasal işlemleri başlatacağız” ifadeleri kullanıldı.

Phaselis 23 Nisan (1)

HUKUKA AYKIRI İNŞAATI ASKERLER KORUDU 
Kemer ilçesine bağlı Phaselis Antik Kenti her yıl farklı bir konuyla gündeme gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Phaselis Antik Kenti sit alanı içerisine otel yapma girişimleri meslek örgütleri, vatandaşlar ve siyasi partilerin tepkisi rafa kaldırılsa da bu sefer de koyları tehdit altında. Geçtiğimiz yıl askerlerin koruması eşliğinde Alacasu (Cennet) ve Bostanlık koylarına hukuka aykırı bir şekilde otopark, tuvalet, gişe, büfe ve şezlonglar için yer yapılmasına karşı meslek odaları dava açarak kazansa da yapıların kaldırılmadığına dikkat çeken Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası Şube başkanları ortak basın açıklamasında, “Phaselis antik kentinin 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan koylarında yapılmak istenen iki ayrı halk plajı projesine onay veren Koruma Kurulu kararları Mahkeme tarafından iptal edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şubat 2023’te başlattığı proje, koruma alanı içerisindeki Alacasu ve Bostanlık koylarında büyük bir yapılaşmayı içeriyordu. Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası’nın yanı sıra bölgede yaşayan vatandaşların açtığı davalarda iptal kararı çıktı. Phaselis Ören Yerinin, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunması gereken bir alan olması ve bilimsel amaçlı yapılan kazılar dışında hiçbir kazıya izin verilmemesi gerekiyor. Buna rağmen gerçekleştirilen incelemede meydan tanzimi, açık otopark, WC, bilet gişesi, bekçi kulübesi gibi ünitelerin dışında da muhtelif yapıların yapıldığının, ölçeklerinin minimum düzeyde tutulmadığının ve ziyaretçi yoğunluğu sebebiyle koruma-kulanma dengesinin gözetilmediğinin tespit edilmiştir” denildi.

Phaselis 23 Nisan (4)

TESİS İŞLETMEYE HAZIR HALDE!
Her iki koyda da projedeki yapıların imalatlarının tamamlandığına dikkat çekilen ortak basın açıklamasının devamında ise, “İmalatları tamamlanmış wc, duş, büfe vb. yapılar kullanıma kapalı, atıl bir vaziyettedir. Alacasu (Cennet) ve Bostanlık Koyu sahillerinde kullanılmak üzere hazırlanmış ahşap platformlar ve plastik şezlonglar yapıların etrafında istiflenmiş vaziyettedir. Cennet Koyu’nda yaklaşık bin kişilik turizm tesisine yetecek kapasitede su deposu 1. Derece arkeolojik- doğal sit alanı kazılarak bir miktar gömülmüş ve etrafına beton dökülmüştür. Plastik su deposu ahşap malzemelerle kapatılmış ve kullanım dışıdır. Cennet Koyu’nda bin kişilik bir tesise yetecek kapasitede elektrik trafosu yapılmış alt yapısı tamamlanmıştır. Alacasu (Cennet) ve Bostanlık Koyları vatandaşlar tarafından günübirlik-kamp amaçlı kullanılmakta ve yasak olmasına rağmen koylarda ateş yakılmakta ve piknik yapılmaktadır. Bu kullanımlar orman içerisinde yangın tehlikesini arttırmakta ayrıca doğal bitki örtüsü ve faunaya ciddi zarar vermektedir. Günübirlik ve kamp amaçlı kullanımlar sonucunda çıkan çöpler poşet içerisinde alanda birikmiş vaziyettedir. Koylarda araçlar orman içerisinde endemik bitkilere ve ağaçlara zarar verecek şekilde araçlar park edilmektedir.  Cennet Koyu’nda istiflenen ahşap platform ve şezlongların çalınma ve benzeri sebeplerden dolayı en az bir kişinin orda yaşadığına dair çadır, mutfak vb. durumlar görülmüştür” sözlerine yer verildi.

Phaselis 23 Nisan (6)

KARARI ACİLEN YERİNE GETİRİN
Mahkeme kararının yerine getirilmesi konusunda uyarılarda da bulunan oda başkanları, “Tüm bu yukarıda belirtilen olumsuz durumların, dava sonucunun kamu yararında olmasına rağmen kamu yararına olmadığı, alanda doğal ve arkeolojik alanın zarar görmeye devam ettiği açıkça görülmektedir. Uzman kişilerin gözetiminde zaman kaybetmeksizin yapılan tüm yapıların alandan kaldırılma işlemlerinin başlatılmasına ve tamamlanmasına, alanın eski doğal haline kazandırılmasına, alanın günübirlik kullanımlarının kontrolünün sağlanmasına davet ediyor, dava kararının yerine getirilmemesi halinde gerekli yasal işlemleri başlatacağımız bilgisini kamuoyuna bildiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ