Güneşin yumuşak ışıkları, Side Antik Kenti'nin tarih dolu sokaklarını aydınlatırken, masmavi denizin kıyısında yükselen Athena ve Apollon tapınakları, zamana meydan okuyan ihtişamlarıyla göz kamaştırır. Bu eşsiz kent, Antalya'nın 80 kilometre, Manavgat'ın ise 7 kilometre uzağında, 350-400 metre genişliğindeki bir yarımada üzerinde yükselir. Side, adını geçmişin derinliklerinden almış, binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, ticaretin ve kültürün merkezi olmuş eşsiz bir kent.

Side Antik Kenti (1)

KÖKENLER VE ANTİK DÖNEM

Side, M.Ö. 7. yüzyılda yerleşim merkezi olarak doğmuş, Pamfilya'nın en önemli liman kenti olmuş. Lidya Krallığı'nın egemenliği altına girdikten sonra, Pers İmparatorluğu'nun hakimiyeti altına girmiş. Ancak özgürlüğünü koruyarak kendi adına sikke basmış ve tarih boyunca önemli bir liman ve ticaret merkezi olmuş. Büyük İskender'in Anadolu seferinde kapılarını direnişsiz açmış ve İskender'in sikke basım merkezlerinden biri olmuş. Helenistik dönemde sürekli el değiştirse de, kenti zenginleştiren kültürel etkileşimler yaşanmış.

ROMALILAR DÖNEMİ VE SONRASI

Side, MÖ 188 yılında Bergama Krallığı'na verilmiş. Ancak zamanla yeniden bağımsızlığını kazanmış ve parlak bir dönem yaşamış. Ancak M.S. 1. yüzyılda başlayan korsanlık faaliyetleri, kenti etkilemiş ve limanını korsanlara açmak zorunda kalmış. Sonunda, M.S. 78 yılında Romalı Konsül Publius Servilius'un korsanları temizlemesiyle Side, Roma İmparatorluğu'na bağlanmış.

Antalya Si̇de Servet Uygun 20190513 2 (4)

SİDE'NİN MİMARİSİ VE ANITLARI

Side Antik Kenti, Selimiye Köyü'nün kurulduğu yerde bulunuyor. Kent, ana kapısından başlayan muazzam bir anıtsal cadde boyunca uzanıyor. Büyük Kapı'dan başlayan ana cadde, tapınaklar yakınında büyük bir meydana kadar uzanıyor. Kentin ikinci büyük caddesi ise güneye doğru uzanıyor. Her iki cadde de sütunlarla çevrili ve dükkanlarla çevrili.

ATHENA VE APOLLON TAPINAKLARI

M.S. 150'ye tarihlenen Apollon Tapınağı, Roma Barışı döneminde inşa edilmiş. Apollon Tapınağı, masmavi denize yaslanan beyaz mermer sütunları ve başlıklı sütunlarıyla görkemlidir. Tapınağın frizinde, görülmeye değer eşsiz Medusa başları bulunuyor. Apollon’un hemen yanında, Athena Tapınağı yer alıyor. Athena Tapınağı; zeka, sanat ve savaş tanrıçası olarak bilinen Athena’dan alıyor ismini. İki tapınak da heybetli görünümlerine zıt zarif ayrıntılarıyla adeta Akdeniz’in baş tacı konumunda…

Side Antik Kentinxvx

Side Antik Kenti, binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, ticaretin ve kültürün merkezi olmuş eşi benzeri olmayan bir kent. Athena ve Apollon tapınakları gibi anıtlar, bu zengin geçmişin izlerini bugünün ziyaretçilerine taşıyor yorulmadan. Ziyaretçilerini büyüleyen Side, Antalya gezinizde unutulmaz bir deneyim sunuyor. Masalsı sokakları, tarih kokan duvarları ve Akdeniz'in romantik manzaralarıyla, işte Side Antik Kenti…

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER